Як навчитися кодувати на Java: чому потрібно і з чого починати

Визначте свої кар’єрні цілі та оберіть мову. Це найважливіша порада для тих, хто не має досвіду програмування і має на меті приєднатися до спільноти розробників. Але як ви можете зробити вибір, не маючи уявлення, яка мова найбільше відповідає вашим цілям?

Чи не було б легко, якби серед усіх мов програмування був "лідер ринку"? Тоді всі новачки завжди могли мати безпечний вибір - вивчіть цю мову, і ви напевно будете користуватися великим попитом. Звичайно, це неможливо. Мови - це «інструменти» для вирішення численних завдань. Але все-таки є одна, яку можна розглядати як зоряний вибір - це Java.

Java - це добре структурована, об'єктно-орієнтована мова, яку можна вважати простою для початківців. Ви можете освоїти це досить швидко, оскільки існує багато процесів, які запускаються автоматично. Не потрібно занадто глибоко вникати в те, “як там все працює”. Java - це міжплатформна мова. Це дозволяє програмісту створити додаток, яке можна розгорнути на будь-якому пристрої. Це обрана мова для Інтернету речей і правильний інструмент для створення додатків на рівні підприємства.

Що важливо для «першокурсника», Java має одне з найбільших світових співтовариств та високоякісну документацію. Якщо у вас проблема, то, швидше за все, відповідь готова там, чекаючи на вас. Ще дві переваги Java - це величезні колекції та фреймворки, які охоплюють більшість проблем, з якими вам доведеться стикатися як молодшому розробнику.

Нарешті, це мова з гідним повагою та помітним майбутнім. Дві останні версії, покращені новими функціями, були випущені впродовж шести місяців. Це допомагає Java стояти на перших позиціях і утримувати найвищі позиції в поважних професійних рейтингах.

Але навіть коли ми говоримо про мову програмування з низьким рівнем навчання, є безліч прихованих каменів для початківців. Скільки часу потрібно для навчання? Яким джерелам довіряти? Яких помилок уникати? Давайте пройдемо весь ваш досвід навчання.

Переконайтеся, що ви обходите загальні перешкоди

Отже, ви новачок у програмуванні. Вітаємо: як ви можете скористатися досвідом інших програмістів та уникнути типових помилок у самоосвіті. Ось кілька частих провалів.

Навчання без постановки конкретної мети

Щоб оцінити масштаб і бажаний рівень знань певною мовою програмування, перш за все, слід відповісти на просте запитання: навіщо потрібно програмування?

Якщо ви серйозно ставитесь до кодування і маєте намір стати розробником Java, вам доведеться вчитися щодня принаймні 4-5 годин. Але якщо ви просто хочете збільшити обсяг, ви можете вибрати більш спокійний темп. У будь-якому випадку, намагайтеся не продовжувати свою освіту на довгі роки, оскільки технології розвиваються. Поки ви вивчаєте певний фреймворк або інструмент розробки, щоб отримати роботу, вона застаріває.

Читання “будь-чого корисного”, що з’являється, - не найкраща стратегія навчання. Нормально внести корективи в загальний план. Однак, якщо його взагалі не дотримуватися, це неминуче демотивує вас.

Спроба вивчити занадто багато технологій одночасно

Це подальша помилка, яка веде до навчання без кінця. Не намагайтеся заповнити свій навчальний план занадто багатьма технологіями та інструментами, щоб уникнути вигорання. Вам знадобиться час, щоб обробити інформацію і подивитися, як все працює на практиці.

Забагато досліджень і теорії без практики

Програмування - це навичка, яку ви зможете здобути, лише багато практикуючись. Вам знадобиться серйозний досвід теорії, але поки ви лише читаєте (або дивитесь) лекції та курси, ви не можете справді кодувати. Подумай над цим. Ніхто не може навчитися плавати, не спробувавши цього. Вам потрібні пояснення, але перш за все, вам потрібні дії.

Лише багато практики навчить вас, як боротися з повсякденними проблемами програмістів. Наприклад, у вас з’явиться звичка регулярно перевіряти свій код і не давати накопичуватися пов’язаним проблемам. Ви також почнете з найпростіших рішень. Потім перейдіть до більш вишуканого, постійно працюючи над вдосконаленням свого коду. І найголовніше, ви звикнете кодувати щодня.

Навчання кодуванню ізольовано

Новачки часто вагаються, чи варто їм приєднуватися до спільнот програмування в Інтернеті чи відвідувати заходи, головним чином через синдром самозванця. Але пам’ятайте: ніхто не хоче вас збити. Спільнота програмістів є спільною. Так з’являються численні відкриті джерела даних. Вони звикли працювати в команді, і, безумовно, всі вони були початківцями у певний момент життя.

Погляньте: існує безліч форумів та веб-джерел щодо програмування. Розробники охоче діляться своїми знаннями і відкриті для співпраці. Ви можете розпочати навчання в Інтернеті, отримати корисну підказку від більш досвідчених колег, а пізніше знайти свій перший проект кодування.

Будьте впевнені, що одного разу ви повністю зрозумієте всі аспекти програмування

Якщо хтось знайшов таблетку, яку потрібно прийняти, і негайно навчитися будь-якій мові програмування, він був би найбагатшою людиною на планеті (вибачте, Джефф Безос). Але до тих пір у вашому навчанні немає певного кінця, якщо ви вирішили стати програмістом. Навіть коли у вас є робота, ніколи не припиняйте вчитися. У світі програмування все швидко змінюється.

З іншого боку, коли ви все ще навчаєтесь кодуванню, спробуйте прийняти деякі факти такими, якими вони є. Не копайте кожен предмет, оскільки його фон може бути занадто “важким”.

Складіть ідеальну програму тренувань

Досягти своєї мети простіше крок за кроком. Тепер, коли ви знаєте поширені помилки, ви можете їх уникнути. Ось п’ять кроків для вивчення Java.

 1. Поставте мету і оберіть мову.

З Java ви можете робити майже все. Ви можете створювати сервери додатків, настільні та мобільні додатки, корпоративні програми та запускати модульні тести. Але, звичайно, мова програмування - це не все, що потрібно знати, щоб стати професіоналом. Спробуйте продумати конкретні напрямки діяльності.

Сучасні тенденції - це створення хмарних додатків (вам також потрібно буде вивчити основи хмарних обчислень та конкретні інструменти для розробки хмар), працювати з Інтернетом речей, проводити аналіз великих даних, створювати ігри тощо

2. Створіть навчальний план.

Чи готові ви зробити програмування на Java своєю професією? Потім присвячуйте щодня принаймні 2–3 (у робочі дні) до 5 годин (у вихідні). У цьому випадку вам, швидше за все, знадобиться від 3 до 6 місяців, щоб підготуватися до посади молодшого розробника.

Загалом, ваш навчальний процес буде розділений на кілька етапів:

 • Встановлення JDK (Java Development Kit) з веб-сайту Oracle та встановлення середовища виконання Java (IntelliJ IDEA, Eclipse або NetBeans);
 • Вивчення синтаксису Java;
 • Вивчення ядра Java;
 • Вивчення колекцій Java;
 • Вивчення популярних бібліотек та фреймворків;
 • Вивчення часто використовуваних API (наприклад, сервлетів, JSP, JDBC, JUnit);
 • Освоєння Git;
 • І так далі.

Намагайтеся слідувати своєму плану і дотримуватися балансу між теорією та практикою. Програмування - це вміння, яке потребує тренувань щодня. Якщо ви закінчуєте вивчати певний предмет, продовжуйте виконувати кілька завдань з кодування (від 3 до 10, залежно від їх складності).

Ви можете легко налаштувати відомий принцип Парето (правило 80/20) на навчання Java. «20» буде означати дослідження, а «80» - практику. Це не перебільшення: вам знадобиться в чотири рази більше кодування, ніж читання, щоб запам’ятати вивчене та розвинути свої навички кодування. На жаль, якщо ви не напишете свій код одразу, ви забудете все прочитане наступного дня. На щастя, вам не потрібно вигадувати власну програму тренувань, якщо у вас є правильні джерела.

3. Виберіть правильні інструменти та приєднайтеся до спільнот програмістів.

Будемо відвертими: ідеального курсу Java не існує. Хтось дасть вам глибокі базові знання, хтось забезпечить багато практики. Виберіть кілька платформ для освіти, спілкування та практики. Оберіть один онлайн-курс, який поєднує просте пояснення теорії та реальне кодування.

Приєднуйтесь до спільнот, де ви можете задати будь-яке питання щодо аспектів кодування на Java, поділитися своїми думками та знайти однодумців. Найпопулярніші спільноти для розробників Java перелічені нижче.

Використовуйте кілька джерел для вивчення Java

Для досягнення поставлених цілей вам знадобиться безліч інструментів. Ось набір «інструментів» для досягнення успіху.

 1. Суворо практикуйте: CodeAcademy

Це, мабуть, одна з найвідоміших онлайн-платформ для вивчення численних мов. Звичайно, є розділ і для тих, хто вивчає Java. Тут ви починаєте кодування з першого уроку. Є досить корисні підказки, які ви можете отримати, якщо певне завдання здається важким (що нормально, коли ви новачок). Логіка проста: прочитайте завдання, напишіть код і запустіть його, щоб побачити, що станеться в результаті, а потім перейдіть до наступного кроку. Завдання поступово ускладнюються, поки ви не почнете писати свій код з чистого аркуша. Розділ поширених запитань є досить корисним, і у вас є можливість обговорити кожне завдання з іншими студентами.

Цей курс може стати чудовим додатковим інструментом у вивченні Java. Як вже було сказано, вам потрібно кодувати, щоб освоїти програмування на Java.

2. Грати та кодувати з самого початку: CodeGym.cc

Це онлайн-курси для тих, хто навчається на Java, із особливою функцією - гейміфікацією. Сьогодні в Інтернеті звичайно застосовувати ігрові елементи, оскільки вони приносять миттєву мотивацію, відчуття постійних досягнень і полегшують досягнення вашої мети.

У CodeGym's ви починаєте з рівня 0 у футуристичному Всесвіті з космічними подорожами, роботами та іншими цікавими речами. Ваша мета - пройти чотири навчальні квести, щоб підняти персонажа - робота. Кожен квест включає 10 рівнів, і кожен рівень має до 10–12 уроків, які проводять члени екіпажу галактичного корабля. Урок складається з мінімальної теорії та набору завдань з миттєвою перевіркою та порадами щодо вдосконалення коду. Ви починаєте кодування з самого початку, вирішуючи дуже прості завдання, поки не будете готові до набагато складніших і масштабніших проектів кодування.

Вся історія дозволяє не застрягати на певній темі чи завданні, рухатися вперед і повертатися пізніше до «твістерсів». Загалом, на курсі вражає 1200+ завдань. Сума, яка перетворюється щонайменше на 300–500 годин кодування.

3. Виклик програмістам: Codewars

Це ще одна онлайн-платформа, яка має багато практики. Хоча це більше підходить для учнів, які мають хоча б невеликий досвід у програмуванні. Codewars надає вам можливість відточувати навички певної мови, тренуючи ката.

Ви можете написати свій код у веб-переглядачі та використовувати тестові кейси для покрокової перевірки. Ви також можете порівняти своє рішення з іншими, щоб розширити свої знання та обговорити найкращі практики. Кожна ката має ранг, і кожна ката є викликом для інших програмістів. Коли ви вирішуєте складніші завдання, ви можете отримати більш складні завдання для вдосконалення навичок кодування. Ця платформа відрізняється від інших тим, що вона дозволяє навчатись і практикуватись у групі.

4. Слухайте лекції “професійного” рівня: EdX

EdX - це освітня платформа, заснована Гарвардським університетом та MIT. Він охоплює багато галузей дослідження, включаючи програмування на Java та багато суміжних предметів. Існує безліч перевірених вступних курсів та сертифікаційних програм, які пропонують університети.

Кожен курс має визначені часові рамки та включає відеолекції з розшифровкою тексту. Повернутися до попередніх уроків та переглянути матеріал легко. Існують десятки різних курсів, деякі з них безкоштовні. Але все-таки це джерело для вивчення теорії Java. Обов’язково посилюйте ці курси годинами кодування.

Хочете бути в курсі останніх новин, оглядів та оновлень у світі Java? Це правильно робити. Java постійно розвивається, модернізується та приносить нові функції. Обов’язково майте пару засобів масової інформації, які можна читати щодня. Одними з найбільших є:

 • Javaworld (новини, корисні навчальні посібники, "як це зробити" та все інше, щоб тримати вас в курсі програмування на Java);
 • Java Code Geeks (ресурсний центр для тих, хто вивчає Java за допомогою навчальних посібників, статей та порад про те, як влаштуватися на роботу програмістом Java);
 • DZone (безліч статей та посібників для початківців та досвідчених розробників);
 • Javarevisited (щоденно оновлюваний блог, який охоплює численні теми навчання Java).

Ви пам’ятаєте пораду приєднатися до спільноти, щоб зробити вашу освіту більш ефективною? Ви можете задати будь-яке запитання в розділі Java або Coderanch у Stack Overflow. Крім того, є щонайменше три великі спільноти на Reddit, такі як вивчення програмування, java та Learnjava, де ви знайдете корисні поради щодо вивчення Java та програмування загалом. Якщо вам потрібна більш конкретна інформація, наприклад, підказка щодо вдосконалення коду в певних завданнях, спробуйте спеціальний розділ довідки на CodeGym, де інші студенти та “тренери з кодування” допоможуть вам у вирішенні будь-яких проблем. І нарешті, Oracle має величезну спільноту Java, відкриту як для новачків, так і для досвідчених розробників.

Бути програмістом означає постійне вдосконалення та отримання нових знань. Якщо ви розвинете хист до самоосвіти з самого початку, вам все одно вдасться досягти успіху. Ви готові спробувати?