Найкращі приклади завантажувальної стрічки

Bootstrap - це популярний інтерфейс для веб-розробки. Він містить заздалегідь побудовані компоненти та елементи дизайну для стилізації вмісту HTML. Сучасні браузери, такі як Chrome, Firefox, Opera, Safari та Internet Explorer, підтримують Bootstrap.

Bootstrap включає адаптивну систему сіток для різних макетів. Це чудова відправна точка для створення мобільного веб-сайту. Він також включає необов’язкові функції JavaScript, такі як розбірний вміст, каруселі та модалі.

Навіщо використовувати Bootstrap?

Bootstrap забезпечує просте рішення як для дизайну, так і для реагування. Він наповнений прекрасними елементами, які можна додатково стилізувати за допомогою власного CSS, а також повною системою сіток, щоб ваш веб-сайт реагував на всі екрани, використовуючи чистий і зрозумілий синтаксис. Ви можете створити професійний веб-сайт без будь-якого CSS або JavaScript і легко налаштувати елементи, якщо це потрібно

Історія версій

Twitter спочатку розробив фреймворк Bootstrap як внутрішній інструмент. Вони випустили його як проект з відкритим кодом у серпні 2011 року.

Bootstrap 2 був випущений в січні 2012 р. Однією з основних особливостей було введення 12-стовпчатої системи адаптивних сіток. Bootstrap 3 з'явився в серпні 2013 року, переключившись на плоский дизайн та мобільний підхід. Bootstrap 4 доступний у бета-версії з серпня 2017 року і тепер включає Sass та Flexbox.

Bootstrap 4 розроблявся два роки, перш ніж випустити деякі бета-версії протягом 2017 року, тоді як перший стабільний реліз вийшов у січні 2018 року. Серед помітних змін:

 • Переміщено з Less в Sass;
 • Переміщено у Flexbox та вдосконалено систему сіток;
 • Додані картки (заміна колодязів, мініатюр та панелей);
 • І набагато більше!

На момент написання останнього випуску Bootstrap є 4.1.3. Якщо ви хочете бути в курсі будь-яких новин оголошень, слідкуйте за ними тут.

Особливості Boostrap

 • Bootstrap 3 підтримує найновіші версії Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera та Safari (крім Windows). Він також підтримує повернення до IE8 та останню версію розширеної підтримки Firefox (ESR). [12]
 • Починаючи з 2.0, Bootstrap підтримує адаптивний веб-дизайн. Це означає, що розміщення веб-сторінок динамічно регулюється з урахуванням характеристик використовуваного пристрою (настільний ПК, планшет, мобільний телефон).
 • Починаючи з версії 3.0, Bootstrap прийняв філософію дизайну, розроблену в першу чергу для мобільних пристроїв, підкресливши адаптивний дизайн за замовчуванням.
 • Версія 4.0 додала підтримку Sass та flexbox.
 • Версія 4.1 Додано новий спеціальний контроль форми діапазону.
 • Bootstrap не обмежує вас фіксованим форматом CSS, але дозволяє швидко розробляти, дозволяючи перезаписувати стилі за допомогою каскадного додавання / редагування стилів за замовчуванням.

Розпочати

Bootstrap - це безкоштовний фреймворк із відкритим кодом, розроблений Twitter, який надає різноманітні шаблони для використання з інтерфейсною веб-розробкою. Використання Bootstrap спрощує розробку адаптивного веб-сайту та є основою, на якій варто навчитися.

Як додати Bootstrap на мою сторінку?

Додавання завантажувальної стрічки на вашу сторінку - це швидкий процес, просто додайте наступне до тегів у коді.

Примітка: Це лише приклади та можуть змінюватися без попередження. Будь ласка, зверніться до CDN, щоб переглянути поточні посилання для включення у ваш проект.

Для деяких компонентів Bootstrap потрібні інші файли JavaScript, ознайомтеся з документацією Bootstrap тут, щоб знайти останні файли сценаріїв.

Вам також потрібно буде додати наступне між bodyтегами у вашому коді. За допомогою bootstrap ви будете використовувати теги під час використання багатьох функцій Bootstrap, e

Congratulations!

Bootstrap is now working on this page

Вітаємо!

На цій сторінці зараз працює Bootstrap

Встановлення Bootstrap за допомогою диспетчера пакетів

Популярним менеджером пакетів є NPM або Node Package Manager. Вам потрібно буде встановити Node.js, який включає менеджер пакетів Node. Відвідайте Node.js і завантажте необхідні файли на основі вашої ОС, а потім встановіть їх.

Після встановлення та налаштування відкрийте командний рядок або консоль і введіть наступне в папці проекту, з якою ви хочете використовувати Bootstrap. На момент написання цієї статті буде встановлено Bootstrap версії 4.0.0

npm install [email protected] --save

Коли NPM закінчить завантаження та встановлення Bootstrap 4, node_modulesу вашій папці проекту з’явиться нова папка, якщо вона ще не була там.

 • /bootstrap який містить версію наших файлів CSS та Sass.
 • /jquery який використовується Bootstrap в різних компонентах.
 • /tether яка є бібліотекою для позиціонування елементів.

Сіткова система

Якщо коротко, то сіткова система Bootstrap допомагає створювати адаптивні макети, і вона складається з системи рядків і стовпців, яка допомагає структурувати ваш вміст.

Рядки - це горизонтальні групи стовпців, і кожна сторінка має максимум 12 стовпців на рядок. У кожному рядку вміст розміщується всередині стовпців і може охоплювати десь від 1 до 12 стовпців.

Bootstrap має п’ять різних типів сітки: дуже маленька, маленька, середня, велика та надвелика. Для кожного з цих рівнів сітки визначено точку зупинки. Bootstrap використовує пікселі для визначення точок зупинки рівня сітки.

Контейнер

Контейнер - це самий зовнішній елемент, який містить вашу сітку. Використовуйте containerдля контейнера з фіксованою шириною посередині екрана (додайте додаткове поле на великих екранах) або container-fluidдля повної ширини.

Рядок

Use row to group your columns. This will keep everything lined up properly and help you structure your grid.

Columns

Column classes indicate the number of columns you’d like to use out of the possible 12 per row. For example col-sm-6 would mean your columns use up half the width of the row on a small screen, and col-lg-4would use up a third on a large screen.

Here is how you would define a class prefix to use up one column width on the various screen sizes:

 • Extra Smallcol-1
 • Smallcol-sm-1
 • Mediumcol-md-1
 • Largecol-lg-1
 • Extra Largecol-xl-1

Example

A full width grid that has four columns, each taking up a full row on xs screens, half a row on sm and md screens, and a quarter of the width of the row on screens that are large and above:

 First Column Second Column Third Column Forth Column 

Note that col-md and col-xl are not defined, where a size is not defined, it will default down to the next smaller size that has been specified.

Bootstrap provides a ready-made 12 column grid system for use in layouts. Consider the following code.

 Content Content 

where:

- col = column - md = screen size - 6 = column width

As a 12 column grid system, all user defined grid column widths must add up to 12.

Screen size values can be assigned as follows:

 • xs - < 768px Phones
 • sm - < 992px Tablets
 • md - < 1200px Laptops
 • lg - > 1200px Desktops

The following code and image shows what is possible using different column widths.

 Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content Content 

Buttons

The Bootstrap framework provides you with various styling options for buttons. These styles help you provide a visual representation to the user of what the button may do.

How To Use

To use bootstrap buttons you need to follow the same steps that you would to create a button in HTML, except that you also apply the applicable CSS class to the button. A code example has been provided below.

Code Example:

Primary

You can also use bootstrap buttons with the and elements as shown in the examples below. As per the Bootstrap documentation,

When using button classes on elements that are used to trigger in-page functionality (like collapsing content), rather than linking to new pages or sections within the current page, these links should be given a role="button"to appropriately convey their purpose to assistive technologies such as screen readers.

This button is a link

Button Class List

This is a list of the CSS classes that bootstrap provides for buttons. They give the background color to the buttons.

.btn This is bootstrap's basic button. It is a prerequisite if you want other bootstrap buttons to work properly.

Basic

.btn-primary Bootstrap's primary button. Default color displays #007bff.

Primary

.btn-secondary Bootstrap's secondary button. Default color displays #6c757d.

Secondary

.btn-success Bootstrap's success button. Default color displays #28a745.

Success

.btn-info Bootstrap's info button. Default color displays #17a2b8.

Info

.btn-warning Bootstrap's warning button. Default color displays #ffc107.

Warning

.btn-danger Bootstrap's danger button. Default color displays #dc3545.

Danger

.btn-link Bootstrap's link button.

Link

.btn-light Bootstrap's light button.

Light

.btn-dark Bootstrap's dark button.

Dark

.btn-dark This is bootstrap's dark button.

.btn-secondary This is bootstrap's secondary button.

Button Sizes

This is a list of the CSS classes for different size of the buttons.

.btn-lg Bootstrap's large button.

Large

.btn-md This is bootstrap's medium button.

Medium

.btn-sm Bootstrap's small button.

Small

.btn-md This is bootstrap's medium button.

.btn-xs This is bootstrap's extra small button.

Extra Small

.btn-block This is bootstrap's full width button.

Disabled Button State

This is used to show that the button is disabled by fading the button. This can be achieved through adding "disabled" to the tag.

.btn-block This is bootstrap's block level button. They actually span the entire width of their parent element. For example, a form element with a width of 200px, that means the btn-block button would have a width of 200px.

Outlined Buttons

It is possible to also have outlined buttons rather than fully colored buttons. This is achieved by placing the mid fix outline between the button class you want. A sample usage would be as follows:

Primary

Secondary

Success

Danger

Warning

Info

Light

Dark

Outlined buttons are a part of Bootstrap since version 4 - please be sure that you are using the right version if you are unable to get them to work.

Inline Buttons

You can create inline button row by adding .d-inline-block class to the element which sets the display of the button to inline block. For example :

Grouping of Buttons

It is possible to group more than one button for certain uses like pagination. Grouping buttons can be done by making a parent div for all buttons you want to group, using the .btn-group class on this div:

 Left Middle Right 

Dropdowns

Bootstrap provides Dropdowns as a plugin for displaying lists of links. A dropdown is a button which toggles displaying a list of links.

Bootstrap’s dropdowns are designed to be generic and applicable to a variety of situations. For instance, it is possible to create dropdowns that contain search fields or login forms.

 Dropdown example Action Another action Something else here 

The .dropdown class indicates a dropdown menu.

To open the dropdown menu, use a button or a link with a class of .dropdown-toggle and the data-toggle="dropdown attribute.

The .caret class creates a caret arrow icon (▼), which indicates that the button is a dropdown.

Add the .dropdown-menu class to a unordered list element to actually build the dropdown menu.

Navigation Bar

The Bootstrap framework provides you with a feature called navigation bars. In short, a navigation bar (also referred to as a navbar) is a header at the top of the page to display navigational information.

How To Use

To use Bootstrap Navigation Bars you add a element to the top inside the element of your webpage. There are various styles you can add to customize the display of your navbars.

This is the code needed to make a basic navbar:

 Site Name 
 • Home
 • Page 1
 • Page 2
 • Page 3

Navbar Styles

Bootstrap provides a set of classes in the Bootstrap framework to style your navbars. These classes are as followed:

 • navbar navbar-default This is the default style for your navbars.
 • navbar navbar-inverse This is similar to the default style except the colors are inverted.

Adding drop-down menus to the navbar

You can include a drop-down menu inside a navbar. This feature requires you to include Bootstrap's javascript file for it to work.

 • Drop down
  • Item 1
  • Item 2
  • Item 3
 • Adding buttons to the navbar

  You can add buttons on the navbar. The existing Bootstrap Button classes work however you'll need to include the class navbar-btn to the end of the class list.

  Button

  Adding brand logo or name to the navbar

  The navbar-brand class can be applied to most elements, but an anchor works best as some elements might require utility classes or custom styles.

   Navbar 
   Navbar 

  Adding forms to the navbar

  You can also add forms to the navbar. This could be used for tasks such as a search field, quick login field, etc.

   Search 

  Aligning elements to the right on the navbar

  In some cases you might want to align elements in a navbar to the right (for example a login or sign-up button.). To do this you'll need to use the navbar-right class.

   Site Name 
  • Home
  • Page 1
  • Page 2
  • Page 3
  • Action Link #1
  • Action Link #2

  Displaying the navbar independent of scrolling

  In some cases you might want to keep the navbar at the top or bottom of the screen regardless of scrolling. You will need to add either the navbar-fixed-top or navbar-fixed-bottom class to the element.

   Site Name 
  • Home
  • Page 1
  • Page 2
  • Page 3

  Collapsing the navbar

  On a small screen (such as a phone or tablet) the navbar is going to take up too much space. Luckily the option to collase the navbar exists. You can accomplish this using the following example.

   Site Name 
  • Home
  • Page 1
  • Page 2
  • Page 3

  Jumbotron

  Jumbotron is Lightweight, flexible component for showcasing hero unit style content. Jumbotron is a responsive component which the main goal is to focus visitor's attention or highlight the special piece of information.

  Jumbotron make use of almost any other bootstrap code to additionally increase its engagement value. It's operate with images,enlarged fonts,different backgorund styles etc.

  Most Attracting features of jumbotron

  • Showcase the marketing messages on your site
  • Project presentation
  • Article introduction
  • Image showcase

  How to use

  Use a element with class .jumbotron to create a jumbotron:

  Hello, world!

  This is a simple hero unit, a simple jumbotron-style component for calling extra attention to featured content or information.

  It uses utility classes for typography and spacing to space content out within the larger container.

  Learn more

  Fluid jumbotron

  To make the jumbotron full width, and without rounded corners, add the .jumbotron-fluid modifier class and add a .container or .container-fluid within.

  Fluid jumbotron

  This is a modified jumbotron that occupies the entire horizontal space of its parent.

  Forms

  Bootstrap framework provides a form feature which you can use to create beautiful HTML forms easily. Using the Bootstrap form gives each individual form element a unified global style. Bootstrap form adds the right spacing and look to each element.

  Each Bootstrap form element should have a class form-control. This class is how Bootstrap knows which elements to style. All textual elements like input, textarea and select that have the form-control class will have 100% width by default.

  There are two types of Bootstrap forms, which are:

  • Inline form - creates the form on a single line. Useful for login forms in a nav bar
  • Horizontal form - creates a form with each element in a different row

  Example of a basic form

   Email address Password File input 

  Example block-level help text here.

  Check me out Submit

  Example of an inline form

   Name Email Send invitation 

  Example of horizontal form

   Email Password Remember me Sign in 

  Form Inputs

  Bootstrap supports the following form controls:

  1. input
  2. textarea
  3. checkbox
  4. radio
  5. select
  6. range

  1. Input

  Bootstrap supports all the HTML5 input types: text, password, datetime, datetime-local, date, month, time, week, number, email, url, search, tel, and color.

  Note: Inputs will NOT be fully styled if their type is not properly declared!

  The following example contains two input elements; one of type text and one of type password:

   Name: Password: 

  2. Textarea

  The following example contains a textarea:

   Comment: 

  3. Checkboxes

  Checkboxes are used if you want the user to select any number of options from a list of preset options.

  The following example contains three checkboxes. The last option is disabled:

   Option 1 Option 2 Option 3 

  Use the .checkbox-inline class if you want the checkboxes to appear on the same line:

  Option 1 Option 2 Option 3

  4. Radio Buttons

  Radio buttons are used if you want to limit the user to just one selection from a list of preset options.

  The following example contains three radio buttons. The last option is disabled:

   Option 1 Option 2 Option 3 

  Use the .radio-inline class if you want the checkboxes to appear on the same line:

  Option 1 Option 2 Option 3

  5. Select (List)

  Select lists are used if you want to allow the user to pick from multiple options.

  The following example contains a dropdown list (select list):

   Select list: 1 2 3 4 

  6. Range

  Select lists are used if you want to allow the user to pick from multiple options.

  The following example contains a dropdown list (select list):

   Example Range input 

  How to make Bootstrap Inputs Accessible

  Input fields should have labels or some other form of identifier such as WAI-ARIA tags to meet the Web Content Accessibility Guidelines or WCAG for short. In order for screen readers to accurately convey to a user what labels are associated with which inputs the labels should reference the corresponding input.

  Це можна зробити, прописавши forпараметр у HTML:

  Enter Email 

  Ярлик forатрибут завжди посилається на поле введення його ID . Це повідомляє екранному читачу, що ця мітка однозначно призначена для цього поля введення, що дозволить мінімізувати плутанину для будь-яких користувачів, які користуються екранним читачем для відвідування веб-сайту. У наведеному вище прикладі, якщо користувач натискає фактичне слово "Ввести електронну адресу", тоді користувач зможе ввести текст. Якби атрибут "for" не був прикріплений до мітки, то, якщо користувач натискає слова "Enter email", нічого не трапиться. Користувач повинен натиснути фактичне поле введення електронної пошти, щоб мати можливість вводити текст.

  Столи

  Базова таблиця

  Для того, щоб досягти прикладу базового стилю, додайте базовий клас .tableдо будь-якого

  елемент.

  ...

  Голова столу

  Ви можете визначити окремий розділ заголовка в структурі таблиці. Це приклад

  #FirstLastHandle
  1BobRobo@bro

  Стіл Смугастий

  Для того, щоб досягти ефекту смугастого рядка (зебра-смугастість) у таблицях використовуйте .table-stripedдодатково до .tableбудь-якого

  елемент. Смугасті таблиці стилізовані за допомогою :nth-childселектора CSS, який недоступний в Internet Explorer 8.

  ...

  Стіл облямований

  Для того, щоб досягти облямованої таблиці використовуйте .table-borderedдодатково .tableна будь-якій

  елемент.

  ...

  Наведення на стіл

  Для того, щоб досягти ефекту наведення курсора на таблицях, використовуйте .table-hoverдодаток до .tableбудь-якого

  елемент.

  ...

  Стіл ущільнений

  Для того, щоб досягти ущільненого столу, використовуйте .table-condensedдодатково .tableна будь-якому

  елемент.

  ...

  Таблиця чуйний

  Для того, щоб отримати адаптивну таблицю, обернувши будь-яку .tableтаблицю в .table-responsiveелемент.

  Developers are able to change the style of each individual row and/or cell by using contextual classes.

  • .active - Applies the hover color to a particular row or cell
  • .success - Indicates a successful or positive action
  • .info - Indicates a neutral informative change or action
  • .warning - Indicates a warning that might need attention
  • .danger - Indicates a dangerous or potentially negative action