Значенням «Засіб» є Повідомлення.

Значної частини плутанини навколо твердження «засіб - це повідомлення» можна уникнути, якщо читач бажає спочатку розглянути питання про вживання слова «засіб».

Коли Маршалл Маклюен вперше зробив цю заяву ...

(у 1958 р. на конференції у Ванкувері - згодом він напише це як перший розділ «Розуміння засобів масової інформації: розширення людини» у 1964 р.)

… Він мав на увазі під «середовищем» «середовище послуг та негараздів». Він говорив про наслідки технології, а не про саму технологію - телефон, радіо чи комп’ютер, - а те, що і як ця технологія впливає на людей та суспільство.

Маклюен обговорив би це з точки зору технології ("цифра") та її наслідків ("підґрунтя").

Сьогодні це все стає заплутаним, оскільки ми покладаємось на сучасне визначення поняття «засіб» як на просто технологію, коли це не те саме визначення, яке використовував Маршалл Маклюен. Він віддав перевагу „середовищу” чи „середовищу”.

Читаючи твори Маршалла Маклюена, корисно пам’ятати, що він був професором англійської мови, який був обережним та обдуманим зі словами.

«Засіб - це повідомлення, бо саме засіб формує та контролює масштаб та форму людських асоціацій та дій. Зміст або використання таких засобів масової інформації є настільки різноманітними, наскільки неефективними у формуванні форми асоціації людей. Справді, надто типово, що “зміст” будь-якого середовища засліплює нас до характеру носія ” (Розуміння засобів масової інформації: розширення людини, 1964, с.9)

Дякую за читання,

Андрій.