NodeJS проти Python: Як вибрати найкращу технологію для розробки фонової програми веб-програми

У цій статті ми будемо сміливі і стверджуватимемо, що одна з цих технологій перемагає. Питання: який це? Давайте заскочимо і дізнаємось.

Передумови та огляд

Node.js та Python є одними з найпопулярніших технологій для внутрішньої розробки. Загальновідомо, що не існує кращих чи гірших мов програмування, і що все залежить від уподобань кожного розробника.

Проте в цій статті я буду сміливим і стверджуватиму, що одна з цих технологій - NodeJS або Python 3 - перемагає. Який це буде? Подивимось.

Критеріями, які я збираюся розглянути, є:

  1. Архітектура
  2. Швидкість
  3. Синтаксис
  4. Масштабованість
  5. Розширюваність
  6. Бібліотеки
  7. Універсальність
  8. Крива навчання
  9. Громада
  10. Програми, для яких він найкраще підходить

Перш ніж перейти до детального порівняльного порівняння, ви можете поглянути на цю інфографіку, щоб отримати загальне розуміння.

вузол проти python

Короткий огляд

NodeJS

NodeJS - це не мова програмування, а швидше відкрите середовище виконання для JavaScript. Спочатку він був випущений в 2009 році Райаном Даль. Остання версія - NodeJS 12.6.0 - вийшла в липні 2019 року.

Найвидатнішим у Node.js є те, що він заснований на двигуні V8 Google. Це віртуальна машина із вбудованим інтерпретатором, компіляторами та оптимізаторами. Написаний на C ++, цей механізм був розроблений Google для використання в Google Chrome. Призначення цього механізму - компілювати функції JavaScript у машинний код. V8 добре відомий своєю високою швидкістю та постійно розвиваються характеристиками.

Python

Python - це мова програмування високого рівня з відкритим кодом. Вперше він вийшов у 1991 році Гвідо ван Россумом. Остання версія - Python 3.8, і вона була випущена в жовтні 2019 року. Але Python 3.7 все ще користується більшою популярністю.

Python в основному працює на App Engine від Google. Також розроблений Google, App Engine дозволяє розробляти веб-програми за допомогою Python і дозволяє скористатися численними бібліотеками та інструментами, якими користуються найкращі розробники Python.

NodeJS проти Python: 0 - 0

Архітектура

NodeJS

Node.js розроблений як середовище, кероване подіями, яке забезпечує асинхронний ввід / вихід. Викликається певний процес, щойно відбувається відповідна подія, а це означає, що жоден процес не блокує потік. Керована подіями архітектура Node.js ідеально підходить для розробки додатків для чату та веб-ігор.

Python

На відміну від цього, Python не розроблений таким чином. Ви можете використовувати його для створення асинхронного та керованого подіями додатка за допомогою спеціальних інструментів. Такі модулі, як asyncio, дозволяють писати асинхронний код на Python, як це було б зроблено в Node.js. Але ця бібліотека не вбудована в більшість фреймворків Python, і вона вимагає додаткової суєти.

Ця керована подіями архітектура приносить Node.js першу точку.

NodeJS проти Python: 1 - 0

Швидкість

NodeJS

Перш за все, оскільки код JavaScript у Node.js інтерпретується за допомогою механізму V8 (в який Google інвестує значні кошти), продуктивність Node.js надзвичайна.

По-друге, Node.js виконує код за межами веб-браузера, тому програма є більш ефективною та ефективнішою. Це також дозволяє використовувати функції, які не можна використовувати у браузері, наприклад, сокети TCP.

По-третє, керована подіями неблокувальна архітектура дозволяє одночасно обробляти кілька запитів, що прискорює виконання коду.

І нарешті, в Node.js увімкнено кешування одного модуля, що зменшує час завантаження програми та робить її більш чутливою.

Python

І Python, і JavaScript є інтерпретованими мовами, і вони, як правило, повільніші, ніж компільовані мови, такі як Java. У цьому випадку Python вибивається Node.js.

На відміну від Node.js, Python є однопоточним, і запити обробляються набагато повільніше. Отже, Python - не найкращий вибір для додатків, які надають пріоритет швидкості та продуктивності або передбачають багато складних обчислень. Тому веб-програми Python працюють повільніше, ніж веб-програми Node.js.

Оскільки Node.js швидший, він виграє очко з точки зору продуктивності та швидкості.

NodeJS проти Python: 2 - 0

Синтаксис

NodeJS

Синтаксис, здебільшого, є питанням особистих переваг. Якщо я почну говорити, що одне краще, а інше гірше, я знаю, що зіткнуся з багатьма критиками та скептицизмом з боку наших читачів.

Насправді синтаксис Node.js дуже схожий на JavaScript браузера. Тому, якщо ви знайомі з JavaScript, у вас не виникне труднощів з Node.js.

Python

Синтаксис Python часто вважають його найбільшою перевагою. Під час кодування на Python розробникам програмного забезпечення потрібно писати менше рядків коду, ніж якби вони кодували в Node.js. Синтаксис Python дуже простий і позбавлений фігурних дужок.

Через це код набагато легше читати та налагоджувати. Насправді код Python настільки читабельний, що його можуть зрозуміти клієнти з певним технічним досвідом. Але знову ж таки, це залежить від особистих переваг.

Але врешті-решт, оскільки синтаксис Python легше зрозуміти та вивчити для початківців, Python виграє тут бал.

NodeJS проти Python: 2-1

Масштабованість

NodeJS

Node.js позбавляє вас від потреби у створенні великого монолітного ядра. Натомість ви створюєте набір мікропослуг та модулів, і кожен із них буде взаємодіяти за допомогою легкого механізму та запускати власний процес. Ви можете легко додати додатковий мікросервіс та модуль, що робить процес розробки гнучким.

Крім того, ви можете легко масштабувати веб-програму Node.js як по горизонталі, так і по вертикалі. Щоб масштабувати його горизонтально, ви додаєте нові вузли до вашої системи. Щоб масштабувати його вертикально, ви додаєте додаткові ресурси до своїх вузлів.

І нарешті, що стосується набору тексту, у вас є більше опцій у Node.js, ніж у Python. Ви можете використовувати слабо набраний JavaScript або сильно набраний TypeScript.

Python

Для масштабування програми потрібно ввімкнути багатопотоковість. Але Python не підтримує багатопотоковість, оскільки використовує Global Interpreter Lock (GIL).

Хоча Python має бібліотеки для багатопоточності, це не є "справжнім" багатопотоком. Навіть якщо у вас кілька потоків, GIL не дозволяє інтерпретатору Python виконувати завдання одночасно, а навпаки, змушує його запускати лише один потік одночасно. Python повинен використовувати GIL, хоча це негативно впливає на продуктивність, оскільки управління пам'яттю Python не є безпечним для потоків.

Крім того, Python динамічно набирається. Проте динамічно набрані мови не підходять для великих проектів із зростаючими командами розробників. По мірі зростання система поступово стає надмірно складною і важкою в обслуговуванні.

Очевидно, Python трохи програє Node.js з точки зору масштабованості.

NodeJS проти Python: 3 - 1

Розширюваність

NodeJS

Node.js можна легко налаштувати, розширити та інтегрувати за допомогою різних інструментів. Його можна розширити за допомогою вбудованих API для розробки HTTP або DNS-серверів.

Він може бути інтегрований з Babel (компілятор JS), що полегшує інтерфейсну розробку зі старими версіями Node або браузера.

Жасмин корисний для модульного тестування, а Log.io - для моніторингу проекту та усунення несправностей. Для міграції даних, управління процесами та зв’язування модулів ви можете використовувати Migrat, PM2 та Webpack.

А Node.js можна розширити такими фреймворками, як Express, Hapi, Meteor, Koa, Fastify, Nest, Restify та іншими.

Python

Python був представлений в 1991 році, і за всю його історію було створено багато інструментів та фреймворків для розробки.

Наприклад, Python можна інтегрувати з популярним редактором коду Sublime Text, який пропонує деякі додаткові функції редагування та розширення синтаксису.

Для автоматизації тестів існує Robot Framework. Існує також кілька потужних фреймворків веб-розробки, таких як Django, Flask, Pyramid, Web2Py або CherryPy.

Отже, обидві мережі легко розширювані, і обидві виграють очко.

Вузол JS проти Python: 4 - 2

Бібліотеки

NodeJS

У Node.js бібліотеками та пакетами керує NPM - менеджер пакетів вузлів. Це одне з найбільших сховищ бібліотек програмного забезпечення. NPM швидкий, добре задокументований та простий у навчанні.

Python

У Python бібліотеками та пакетами керує Pip, що означає «Pip встановлює Python». Pip швидкий, надійний і простий у використанні, тому розробникам також легко навчитися працювати.

Знову ж таки, обидва виграють очко.

Вузол JS проти Python: 5 - 3

Універсальність

NodeJS

Node.js переважно використовується для внутрішньої розробки веб-додатків. Тим не менш, для інтерфейсної розробки ви використовуєте JavaScript, щоб і інтерфейс, і інтерфейс використовували одну мову програмування.

За допомогою Node.js ви можете розробляти не тільки веб-програми, а й настільні та гібридні мобільні додатки, а також хмарні та IoT-рішення.

Node.js також є крос-платформним, що означає, що розробник може створити єдиний настільний додаток, який буде працювати в Windows, Linux і Mac. Така універсальність - чудовий спосіб зменшити витрати на проект, оскільки одна команда розробників може це все зробити.

Python

Python є повнотекстовим, тому його можна використовувати як для внутрішньої, так і для внутрішньої розробки. Подібно до Node.js, Python є міжплатформеним, тому програма Python, написана на Mac, буде працювати на Linux.

Як на Mac, так і на Linux попередньо встановлений Python, але в Windows вам потрібно встановити інтерпретатор Python самостійно.

Хоча Python чудово підходить для розробки веб- і настільних комп'ютерів, він досить слабкий для мобільних обчислень. Тому мобільні програми, як правило, не пишуться на Python. Що стосується рішень IoT та AI, популярність Python швидко зростає.

З точки зору універсальності, Node.js та Python ідуть носом в ніс. Було б справедливо, щоб кожен із них отримав тут бал.

Вузол JS проти Python: 6 - 4

Крива навчання

NodeJS

Node.js заснований на JavaScript і його легко вивчити початківцям розробникам. Як тільки ви трохи знаєте JavaScript, освоєння Node.js не повинно бути проблемою.

Встановити Node.js досить просто, але він вводить деякі розширені теми. Наприклад, спочатку може бути важко зрозуміти архітектуру, керовану подіями. Архітектура, керована подіями, має надзвичайний вплив на продуктивність програми, але розробникам часто потрібен певний час, щоб освоїти її.

Незважаючи на це, поріг входу для Node.js все ще досить низький. Але це може означати, що є багато некваліфікованих розробників Node.js. Це може ускладнити вам пошук роботи на такому жвавому ринку. Але якщо ви впевнені в собі і маєте чудове портфоліо, ви можете легко вирішити цю проблему.

З іншого боку, якщо ви власник бізнесу, ви можете зіткнутися з проблемою найму неякісних спеціалістів. Але ви також можете вирішити цю проблему, найнявши перевірене агентство з розробки програмного забезпечення.

Python

Якщо ви не знаєте JavaScript, і вам потрібно вибрати, чому вчитися - Python або Node.js, - напевно, слід почати з першого. Python може бути простішим у вивченні, оскільки його синтаксис простий і компактний.

Зазвичай для написання певної функції на Python потрібно менше рядків коду, ніж для написання тієї самої функції в Node.js. Але це не завжди так, оскільки довжина коду в значній мірі залежить від вашого стилю програмування та парадигми. Ще один плюс - відсутні фігурні дужки, як у JavaScript.

Вивчення Python також вчить вас правильно робити відступи коду, оскільки мова чутлива до відступу та пробілів. (Те саме стосується Node.js.) Проблема з відступами та чутливими до пробілів мовами полягає в тому, що одна помилка з відступом або неправильна розміщена дужка може зламати ваш код без очевидної причини. І новим розробникам може бути важко усунути такі проблеми.

Встановлення Python складніше, ніж встановлення Node.js. Якщо у вас Linux або Windows, ви зможете без проблем встановити Python. Якщо ви використовуєте MacOS, ви побачите, що у вас попередньо встановлений Python 2.0 - але ви не можете використовувати його, оскільки це буде заважати роботі системних бібліотек. Натомість вам потрібно завантажити та використовувати іншу версію. Налаштовуючи середовище розробки, не забудьте вибрати відповідну версію.

Як Python, так і Node.js легко вивчити, тому важко об’єктивно сказати, який з них простіший. Це також питання особистих уподобань. Отже, ще раз обидві технології отримують бал.

Вузол JS проти Python: 7 - 5

Громада

NodeJS

Спільнота Node.js велика і активна. Це зріла мова з відкритим кодом з величезною спільнотою користувачів. Пройшло десять років після його випуску, і розробники з усього світу полюбили цю технологію. Як власник бізнесу, ви можете легко знайти розробників Node.js. Як розробник, ви завжди можете покластись на підтримку з боку однолітків.

Python

Python дещо старший за Node.js, і він також має відкритий код. Спільнота користувачів має величезну кількість учасників з різним рівнем досвіду. Ще раз, якщо ви будете власником бізнесу або розробником, ви отримуєте вигоду від великої спільноти.

І в Python, і в Node.js є чудові спільноти, тому обидва отримують бал.

Вузол JS проти Python: 8-6

Програми, для яких він найкраще підходить

NodeJS

Завдяки своїй архітектурі, заснованій на подіях, Node.js ідеально підходить для додатків, які мають численні одночасні запити, важку рендеринг на стороні клієнта або часте перемішування даних з клієнта на сервер.

Деякі приклади включають рішення IoT, чат-боти та месенджери в режимі реального часу, а також складні односторінкові програми.

Node.js також добре працює для розробки служб спільної роботи в реальному часі або потокових платформ. Однак Node.js - не найкращий варіант для розробки додатків, які вимагають багато ресурсів центрального процесора.

Python

Python підходить для розробки як малих, так і великих проектів. Він може бути використаний для додатків для обробки даних, які включають аналіз та візуалізацію даних, для систем розпізнавання голосу та обличчя, програмного забезпечення для обробки зображень, нейронних мереж та систем машинного навчання. Python також може бути використаний для розробки програмного забезпечення для 3D-моделювання та ігор.

Обидві технології дозволяють розробляти широкий спектр програм. Який з них більше підходить, залежить виключно від того, що вам потрібно. Тому вибір кращого не має сенсу. Тут жодна технологія не отримує балу, оскільки вони не конкурують безпосередньо таким чином.

Вузол JS проти Python: 8-6

Завернути

Ви пам’ятаєте, що я сказав, що доведу, що одна технологія краща за іншу? Добре!

Але ви також повинні пам’ятати, що кожен програмний проект має свої потреби та вимоги, і ви повинні вибирати свою технологію виходячи з цих потреб.

Мова, яка працює для одного проекту, може взагалі не працювати для іншого проекту.

Тепер я можу зробити висновки. З оцінкою 8 - 6 Node.js трохи випереджає Python. Майте на увазі ці результати, вибираючи Python проти JavaScript для веб-розробки.

У вас є ідея для проекту?

Моя компанія KeenEthics не може допомогти вам з Python, але ми є досвідченою компанією Node.js, яка хоче прийняти виклик. Якщо ви готові змінити гру та розпочати свій проект, не соромтеся зв’язуватися .

Якщо вам сподобалась стаття, вам неодмінно слід прочитати ще одне чудове порівняння: Angular vs React: Що вибрати для свого додатка? або Прогресивні веб-програми проти прискорених мобільних сторінок: в чому різниця і що найкраще для вас?

PS

Я також хотів би подякувати Ярині Кордубі, одній з найкращих веб-розробниць KeenEthics, за натхнення та внесок у статтю.

Оригінальну статтю, розміщену в блозі KeenEthics, можна знайти тут: NodeJS проти Python: Вибір найкращої технології для розробки сервісного інтерфейсу веб-програми.