MBR проти GPT: Яка різниця між розділом MBR та розділом GPT? [Вирішено]

Якщо ви будуєте ПК, можливо, вас запитали, як ви хочете встановити свою операційну систему - MBR або GPT?

Різниця між розділом MBR та GPT досить проста. Але є багато довідкової інформації, яка допоможе вам отримати більш чітке уявлення про кожен тип таблиці розділів і про те, коли вам слід вибрати один за іншим.

У цій статті ми розглянемо, що таке розділ, різниця між розділом MBR та GPT, чи слід вам переходити з одного типу розділу на інший тощо.

Що таке розділ?

Розділ - це віртуальний розділ жорсткого диска (HDD) або твердотільного накопичувача (SSD). Кожен розділ може відрізнятися за розміром і зазвичай виконує різну функцію.

Наприклад, у Windows зазвичай є невеликий розділ відновлення та великий розділ файлової системи з позначкою C:. C:Розділ , що більшість людей знайомі, так як це , де ви зазвичай встановлювати свої програми і зберігати різні файли.

У Linux, як правило, існує кореневий розділ ( /), один для обміну, який допомагає в управлінні пам'яттю, і великий /homeрозділ. /homeРозділ схожий на C:розділ в Windows , в тому , що це, де ви встановлюєте більшість ваших програм і зберігання файлів.

Якщо ви придбали комп’ютер у магазині, а операційна система вже встановлена, то виробник вже подбав про розділи. Вам не потрібно турбуватися про них, якщо ви не хочете зробити щось на зразок подвійного завантаження Windows і Linux з одного жорсткого диска або SDD.

Навіть якщо ви встановлюєте операційну систему самостійно, більшість разів програма інсталяції запропонує розділи та розміри розділів за замовчуванням. Знову ж таки, зазвичай вам не потрібно робити ніяких коригувань.

Тепер, коли у вас є огляд високого рівня щодо того, що таке розділ, ми можемо заглибитися у відмінності між розділами MBR та GPT.

Примітка: Відтепер я буду використовувати термін "накопичувач" для позначення як жорстких дисків, так і твердотільних накопичувачів.

Огляд розділів MBR та GPT

Перш ніж диск можна розділити на окремі розділи, його потрібно налаштувати на використання певної схеми розділів або таблиці.

Таблиця розділів повідомляє операційній системі, як організовані розділи та дані на диску. Наприклад, на скріншотах вище показано таблиці розділів на диску, а кожен окремий розділ відображається у вигляді прямокутного блоку.

Існує два основних типи таблиць розділів: MBR та GPT.

MBR розшифровується як Master Boot Record і являє собою трохи зарезервованого місця на початку диска, що містить інформацію про організацію розділів. MBR також містить код для запуску операційної системи, і його іноді називають завантажувачем.

GPT є абревіатурою таблиці розділів GUID і є новим стандартом, який повільно замінює MBR.

На відміну від таблиці розділів MBR, GPT зберігає дані про те, як організовані всі розділи та як завантажувати ОС на всьому диску. Таким чином, якщо один розділ буде стертий або пошкоджений, все одно можна завантажити та відновити деякі дані.

Якщо ви придбали комп’ютер протягом останніх п’яти років або близько того, дуже ймовірно, що він використовує таблиці розділів GPT, а не старі таблиці MBR.

Відмінності між розділами MBR та GPT

Існує ряд відмінностей між розділами MBR та GPT, але ми розглянемо деякі з основних тут.

По-перше, максимальна ємність таблиць розділів MBR становить лише близько 2 терабайт. Ви можете використовувати накопичувач розміром більше 2 терабайт із MBR, але використовуватимуться лише перші 2 терабайта накопичувача. Решта місця на накопичувачі буде витрачена даремно.

Натомість таблиці розділів GPT пропонують максимальну ємність 9,7 зетабайта. 1 зетабайт - це близько 1 мільярда терабайт, тож ви навряд чи скоро закінчите місце.

Далі таблиці розділів MBR можуть мати максимум 4 окремі розділи. Однак один із цих розділів може бути налаштований на розширений розділ , який є розділом, який можна розділити на 23 додаткові розділи. Отже, абсолютна максимальна кількість розділів, яку може мати таблиця розділів MBR, становить 26 розділів.

Таблиці розділів GPT дозволяють мати до 128 окремих розділів, що більш ніж достатньо для більшості реальних програм.

Оскільки MBR старіший, його зазвичай поєднують із старими системами Legacy BIOS, тоді як GPT зустрічається в нових системах UEFI. Це означає, що розділи MBR мають кращу програмну та апаратну сумісність, хоча GPT починає наздоганяти.

Ми коротко розглянемо як застарілий BIOS, так і UEFI трохи пізніше в статті.

Чи варто переходити з MBR на GPT?

Якщо на одному з ваших дисків наразі використовується таблиця розділів MBR, можливо, ви запитаєте себе, чи не слід переходити на новіший стандарт GPT.

Коротше, мабуть, ні. Як говориться, якщо це не зламалося, не виправляйте.

Дуже легко зіпсувати MBR-сектор накопичувача, що робить неможливим завантаження знову. Потім вам потрібно буде створити USB-накопичувач для відновлення в Windows або Linux і спробувати відновити MBR, або повністю витерти диск і перевстановити операційну систему.

Якщо говорити з досвіду, головний біль не варто.

Тим не менш, є деякі випадки, коли ви можете розглянути можливість оновлення з MBR на GPT.

Наприклад, можливо, ви хочете оновити свій диск до такого, що перевищує 2 терабайти, або вам потрібно більше 26 розділів. Навіть у цих випадках вам потрібно буде переконатися, що ваше обладнання може навіть підтримувати таблицю розділів GPT та UEFI BIOS.

Якщо ви провели дослідження позитивно, ви хочете перейти до GPT, переконайтеся, що у вас є резервна копія вашого диска та всі важливі дані. Найгірший сценарій - ви зможете повернутися назад, не перевстановлюючи все і починаючи з нуля.

Огляд BIOS

Я вже кілька разів згадував BIOS. Хоча це трохи виходить за рамки цієї статті, базове розуміння BIOS необхідне, щоб зрозуміти одну з останніх основних відмінностей між розділами MBR та GPT.

BIOS розшифровується як Базова система введення / виводу і являє собою програмне забезпечення, яке зберігається на мікросхемі на материнській платі комп’ютера і запускається при першому ввімкненні.

BIOS робить такі речі, як налаштування клавіатури, миші та іншого обладнання, налаштування системного годинника, тестування пам'яті тощо. Потім він шукає диск і завантажує завантажувач на диск, який є або таблицею розділів MBR або GPT.

Зазвичай при першому ввімкненні комп’ютера ви побачите логотип виробника комп’ютера або материнської плати.

Часто під логотипом є повідомлення про те, яку клавішу натискати для налаштування BIOS комп’ютера. Зазвичай це клавіша Delete, Escape або F2, хоча вона залежить від виробника.

Як уже згадувалося раніше, існує два основних типи BIOS - застарілий BIOS та UEFI BIOS:

Спадковий BIOS старіший і повністю керується клавіатурою. Вони, як правило, прості з точки зору інтерфейсу користувача, або мають чорний або синій колір фону екрану смерті.

UEFI розшифровується як Unified Extensible Firmware Interface і може розглядатися як новий тип BIOS. UEFI часто включає графіку, яка показує швидкість вентилятора, температуру та тактову частоту процесора, і іноді ними можна керувати за допомогою миші або трекпада.

MBR та GPT BIOS

Оскільки MBR є давнішим стандартом, він поєднаний із застарілими системами BIOS (а Legacy BIOS може отримати доступ лише до дисків із розділом MBR). Це не обов’язково погано, оскільки підтримка застарілого BIOS є кращою.

Але знову ж таки, одне з найбільш очевидних обмежень розділів MBR полягає в тому, що він може обробляти лише диски обсягом до 2 терабайт.

Новіший стандарт GPT поєднаний із системами UEFI BIOS. Хоча підтримка GPT та UEFI BIOS не така велика, як MBR / Legacy BIOS, вона набуває популярності.

Більше виробників переходять на UEFI BIOS, що, в свою чергу, вимагає, щоб накопичувачі використовували новіший формат GPT. Але вимога до накопичувачів, відформатованих GPT, має перевагу набагато більшої ємності та до 128 розділів.

На завершення

Хоча розуміння різниці між розділами MBR та GPT трохи нагадує очищення цибулі, сподіваємось, ви це пройшли, не розірвавши.

Якщо вам потрібен лише короткий довідник про відмінності між розділами MBR та GPT, ось зручна таблиця:

MBRGPT
Максимальна місткість2 ТБ9,7 ЗБ (~ 9,7 мільярда терабайт)
Максимум розділів26128
Розділ / розташування даних завантаженняНа початку приводуПротягом усього приводу
Тип BIOSСпадковий BIOSUEFI

І будь ласка, не будь подібним до мого молодшого - переконайтеся, що у вас є резервна копія, перш ніж возитися зі своїми розділами. Власне, зробіть дві резервні копії.