Спрощений Docker: Посібник для абсолютно початківців

Незалежно від того, чи плануєте ви розпочинати свою кар’єру в DevOps, або ви вже цим займаєтесь, якщо у вашому резюме немає переліку Docker, вам, безсумнівно, пора подумати про це, оскільки Docker - одна з найважливіших навичок для тих, хто виходить на арену DevOps.

У цій публікації я спробую з усіх сил пояснити Docker якомога простішим способом.

Перш ніж глибоко зануритися і почати вивчати Docker, давайте подивимось, які теми ми будемо висвітлювати як частину цього посібника для початківців.

 • Що таке Docker?
 • Проблема, яку вирішує Docker
 • Переваги та недоліки використання Docker
 • Основні компоненти Docker
 • Термінологія Docker
 • Що таке Docker Hub?
 • Видання Docker
 • Встановлення Docker
 • Деякі основні команди Docker для початку роботи
 • Підсумовування

Почнемо з розуміння: що таке Docker?

Простіше кажучи, Docker - це програмна платформа, яка спрощує процес створення, запуску, управління та розповсюдження додатків. Це робиться за допомогою віртуалізації операційної системи комп’ютера, на якому він встановлений і працює.

Перше видання Docker було випущено в 2013 році.

Docker розроблений з використанням мови програмування GO.

Дивлячись на багатий набір функціональних можливостей, які пропонує Docker, він широко прийнятий деякими провідними світовими організаціями та університетами, такими як Visa, PayPal, Корнельський університет та Університет Індіани (щоб назвати лише декілька) для управління та управління ними програми, що використовують Docker.

Тепер спробуємо розібратися в проблемі, і рішення, яке запропонував Docker

Проблема

Скажімо, у вас є три різні програми на базі Python, які ви плануєте розмістити на одному сервері (це може бути фізична або віртуальна машина).

Кожна з цих програм використовує іншу версію Python, а також пов'язані з нею бібліотеки та залежності, які відрізняються від програми до програми.

Оскільки ми не можемо встановити різні версії Python на одній машині, це заважає нам розміщувати всі три програми на одному комп’ютері.

Рішення

Давайте розглянемо, як ми могли б вирішити цю проблему, не використовуючи Docker. За такого сценарію ми могли б вирішити цю проблему, маючи три фізичні машини, або одну фізичну машину, яка є досить потужною, щоб розмістити на ній три віртуальні машини.

Обидва варіанти дозволять нам встановлювати різні версії Python на кожну з цих машин, а також пов'язані з ними залежності.

Незалежно від того, яке рішення ми вибрали, витрати, пов’язані із закупівлею та обслуговуванням обладнання, є досить дорогими.

Тепер давайте перевіримо, як Docker може бути ефективним та економічним рішенням цієї проблеми.

Щоб зрозуміти це, нам потрібно поглянути, як саме функціонує Docker.

Машину, на якій встановлено та працює Docker, зазвичай називають просто Docker Host або Host.

Отже, кожного разу, коли ви плануєте розгортати програму на хості, вона створюватиме на ній логічну сутність для розміщення цієї програми. У термінології Docker ми називаємо цю логічну сутність Container або Docker Container, щоб бути точнішим.

У контейнері Docker не встановлено та не працює жодна операційна система. Але вона мала б віртуальну копію таблиці процесів, мережевих інтерфейсів та точки монтування файлової системи. Вони успадковані від операційної системи хоста, на якому розміщений та запущений контейнер.

Тоді як ядро ​​операційної системи хоста спільно використовується між усіма запущеними на ньому контейнерами.

Це дозволяє ізолювати кожен контейнер від іншого, присутнього на тому ж хості. Таким чином, він підтримує кілька контейнерів з різними вимогами до програми та залежностями для запуску на одному хості, якщо вони мають однакові вимоги до операційної системи.

Щоб зрозуміти, наскільки Docker був корисним у вирішенні цієї проблеми, вам потрібно звернутися до наступного розділу, де обговорюються переваги та недоліки використання Docker.

Коротше кажучи, Docker буде віртуалізувати операційну систему хоста, на якому він встановлений і працює, а не віртуалізує апаратні компоненти.

Переваги та недоліки використання Docker

Переваги використання Docker

Нижче наведено деякі ключові переваги використання Docker:

 • Docker підтримує декілька програм з різними вимогами до програм та залежностями, які розміщуються разом на одному хості, якщо вони мають однакові вимоги до операційної системи.
 • Зберігання оптимізовано. На одному хості може розміщуватися велика кількість програм, оскільки контейнери, як правило, мають розмір у кілька мегабайт і займають дуже мало місця на диску.
 • Надійність. На контейнері не встановлена ​​операційна система. Таким чином, він споживає дуже мало пам'яті в порівнянні з віртуальною машиною (на якій буде встановлена ​​і працює повна операційна система). Це також скорочує час завантаження лише до декількох секунд порівняно з парою хвилин, необхідних для завантаження віртуальної машини.
 • Знижує витрати. Docker менш вимогливий до апаратного забезпечення, необхідного для його роботи.

Недоліки використання Docker

 • Програми з різними вимогами до операційної системи не можуть бути розміщені разом на одному хості Docker. Наприклад, скажімо, у нас є 4 різні програми, з яких 3 програми потребують операційної системи на базі Linux, а інша програма вимагає операційної системи на базі Windows. У такому випадку 3 програми, для яких потрібна операційна система на базі Linux, можуть розміщуватися на одному хості Docker, тоді як програма, яка вимагає операційної системи на базі Windows, повинна розміщуватися на іншому хості Docker.

Основні компоненти Docker

Docker Engine - одна з основних складових Docker. Він відповідає за загальне функціонування платформи Docker.

Docker Engine - це програма на базі клієнт-сервер і складається з 3 основних компонентів.

 1. Сервер
 2. REST API
 3. Клієнт

Сервер працює демон , відомий як dockerd (Докер Daemon) , який не що інше, як процес. Він відповідає за створення та управління зображеннями, контейнерами, мережами та томами Docker на платформі Docker.

В API REST визначає , як додатки можуть взаємодіяти з сервером, і інструктувати його , щоб зробити їх роботу.

Клієнт не що інше, як інтерфейс командного рядка, що дозволяє користувачам взаємодіяти з Докер з допомогою команд.

Термінологія Docker

Давайте швидко розглянемо деякі термінології, пов’язані з Докером.

Docker Images and Docker Containers are the two essential things that you will come across daily while working with Docker.

In simple terms, a Docker Image is a template that contains the application, and all the dependencies required to run that application on Docker.

On the other hand, as stated earlier, a Docker Container is a logical entity. In more precise terms, it is a running instance of the Docker Image.

What is Docker Hub?

Docker Hub is the official online repository where you could find all the Docker Images that are available for us to use.

Docker Hub also allows us to store and distribute our custom images as well if we wish to do so. We could also make them either public or private, based on our requirements.

Please Note: Free users are only allowed to keep one Docker Image as private. If we wish to keep more than one Docker Image as private, we need to subscribe to a paid subscription plan.

Docker Editions

Docker is available in 2 different editions, as listed below:

 • Community Edition (CE)
 • Enterprise Edition (EE)

The Community Edition is suitable for individual developers and small teams. It offers limited functionality, in comparison to the Enterprise Edition.

The Enterprise Edition, on the other hand, is suitable for large teams and for using Docker in production environments.

The Enterprise Edition is further categorized into three different editions, as listed below:

 • Basic Edition
 • Standard Edition
 • Advanced Edition

Installing Docker

One last thing that we need to know before we go ahead and get our hands dirty with Docker is actually to have Docker installed.

Below are the links to the official Docker CE installation guides. You can follow these guides to install Docker on your machine, as they are simple and straightforward.

 • CentOS Linux
 • Debian Linux
 • Fedora Linux
 • Ubuntu Linux
 • Microsoft Windows
 • MacOS

Want to skip installation and head off straight to practicing Docker?

Just in case you are feeling too lazy to install Docker, or you don’t have enough resources available on your computer, you need not have to worry — here’s the solution to your problem.

You can head over to Play with Docker, which is an online playground for Docker. It allows users to practice Docker commands immediately, without having to install anything on your machine. The best part is it’s simple to use and available free of cost.

Docker Commands

Now it’s time to get our hands dirty with Docker commands, for which we all have been waiting till now.

docker create

The first command which we will be looking at is the docker create command.

This command allows us to create a new container.

The syntax for this command is as shown below:

docker create [options] IMAGE [commands] [arguments]

Please Note: Anything enclosed within the square brackets is optional. This is applicable to all the commands that you would see on this guide.

Some of the examples of using this command are shown below:

$ docker create fedora
02576e880a2ccbb4ce5c51032ea3b3bb8316e5b626861fc87d28627c810af03

In the above example, the docker create command would create a new container using the latest Fedora image.

Before creating the container, it will check if the latest official image of the Fedora is available on the Docker Host or not. If the latest image isn’t available on the Docker Host, it will then go ahead and download the Fedora image from the Docker Hub before creating the container. If the Fedora image is already present on the Docker Host, it will make use of that image and create the container.

If the container was created successfully, Docker will return the container ID. For instance, in the above example 02576e880a2ccbb4ce5c51032ea3b3bb8316e5b626861fc87d28627c810af03 is the container ID returned by Docker.

Each container has a unique container ID. We refer to the container using its container ID for performing various operations on the container, such as starting, stopping, restarting, and so on.

Now, let us refer to another example of docker create command, which has options and commands being passed to it.

$ docker create -t -i ubuntu bash
30986b73dc0022dbba81648d9e35e6e866b4356f026e75660460c3474f1ca005

In the above example, the docker create command creates a container using the Ubuntu image (As stated earlier, if the image isn’t available on the Docker Host, it will go ahead and download the latest image from the Docker Hub before creating the container).

The options -t and -i instruct Docker to allocate a terminal to the container so that the user can interact with the container. It also instructs Docker to execute the bash command whenever the container is started.

docker ps

The next command we will look at is the docker ps command.

The docker ps command allows us to view all the containers that are running on the Docker Host.

$ docker ps
CONTAINER ID IMAGE COMMAND CREATED STATUS PORTS NAMES30986b73dc00 ubuntu "bash" 45 minutes ago Up About a minute elated_franklin

It only displays the containers that are presently running on the Docker Host.

If you want to view all the containers that were created on this Docker Host, irrespective of their current status, such as whether they are running or exited, then you would need to include the option -a, which in turn would display all the containers that were created on this Docker Host.

$ docker ps -a
CONTAINER ID IMAGE COMMAND CREATED STATUS PORTS NAMES30986b73dc00 ubuntu “bash” About an hour ago Up 29 minutes elated_franklin02576e880a2c fedora “/bin/bash” About an hour ago Created hungry_sinoussi

Before we proceed further, let’s try to decode and understand the output of the docker ps command.

CONTAINER ID: A unique string consisting of alpha-numeric characters, associated with each container.

IMAGE: Name of the Docker Image used to create this container.

COMMAND: Any application specific command(s) that needs to be executed when the container is started.

CREATED: This shows the time elapsed since this container has been created.

STATUS: This shows the current status of the container, along with the time elapsed, in its present state.

If the container is running, it will display as Up along with the time period elapsed (for example, Up About an hour or Up 3 minutes).

If the container is stopped, then it will display as Exited followed by the exit status code within round brackets, along with the time period elapsed (for example, Exited (0) 3 weeks ago or Exited (137) 15 seconds ago, where 0 and 137 are the exit codes).

PORTS: This displays any port mappings defined for the container.

NAMES: Apart from the CONTAINER ID, each container is also assigned a unique name. We can refer to a container either using its container ID or its unique name. Docker automatically assigns a unique silly name to each container it creates. But if you want to specify your own name to the container, you can do that by including the — — name (double hyphen name) option to the docker create or the docker run (we will look at the docker run command later) command.

I hope this gives you a better understanding of the output of the docker ps command.

docker start

The next command we will look at, is the docker start command.

This command starts any stopped container(s).

The syntax for this command is as shown below:

docker start [options] CONTAINER ID/NAME [CONTAINER ID/NAME…]

We can start a container either by specifying the first few unique characters of its container ID or by specifying its name.

Some of the examples of using this command are shown below:

$ docker start 30986

In the above example, Docker starts the container beginning with the container ID 30986.

$ docker start elated_franklin

Whereas in this example, Docker starts the container named elated_franklin.

docker stop

The next command on the list is the docker stop command.

This command stops any running container(s).

The syntax for this command is as shown below:

docker stop [options] CONTAINER ID/NAME [CONTAINER ID/NAME…]

It is similar to the docker start command.

We can stop the container either by specifying the first few unique characters of its container ID or by specifying its name.

Some of the examples of using this command are shown below:

$ docker stop 30986

In the above example, Docker will stop the container beginning with the container ID 30986.

$ docker stop elated_franklin

Whereas in this example, Docker will stop the container named elated_franklin.

docker restart

The next command we will look at is the docker restart command.

This command restarts any running container(s).

The syntax for this command is as shown below:

docker restart [options] CONTAINER ID/NAME [CONTAINER ID/NAME…]

We can restart the container either by specifying the first few unique characters of its container ID or by specifying its name.

Some of the examples of using this command are shown below:

$ docker restart 30986

In the above example, Docker will restart the container beginning with the container ID 30986.

$ docker restart elated_franklin

Whereas in this example, Docker will restart the container named elated_franklin.

docker run

The next command we will be looking at is the docker run command.

This command first creates the container, and then it starts the container. In short, this command is a combination of the docker create and the docker start command.

The syntax for this command is as shown below:

docker run [options] IMAGE [commands] [arguments]

It has a syntax similar to that of the docker create command.

Some of the examples of using this command are shown below:

$ docker run ubuntu
30fa018c72682d78cf168626b5e6138bb3b3ae23015c5ec4bbcc2a088e67520

In the above example, Docker will create the container using the latest Ubuntu image and then immediately start the container.

If we execute the above command, it would start the container and immediately stop it — we wouldn’t get any chance to interact with the container at all.

If we want to interact with the container, then we need to specify the options: -it (hyphen followed by i and t) to the docker run command presents us with the terminal, using which we could interact with the container by typing in appropriate commands. Below is an example of the same.

$ docker run -it ubuntu
[email protected]:/#

In order to come out of the container, you need to type exit in the terminal.

docker rm

Moving on to the next command — if we want to delete a container, we use the docker rm command.

The syntax for this command is as shown below:

docker rm [options] CONTAINER ID/NAME [CONTAINER ID/NAME...]

Some of the examples of using this command are shown below:

$ docker rm 30fa elated_franklin

In the above example, we are instructing Docker to delete 2 containers within a single command. The first container to be deleted is specified using its container ID, and the second container to be deleted is specified using its name.

Please Note: The containers need to be in a stopped state in order to be deleted.

docker images

docker images is the next command on the list.

This command lists out all the Docker Images that are present on your Docker Host.

$ docker images
REPOSITORY TAG IMAGE CREATED SIZEmysql latest 7bb2586065cd 38 hours ago 477MBhttpd latest 5eace252f2f2 38 hours ago 132MBubuntu 16.04 9361ce633ff1 2 weeks ago 118MBubuntu trusty 390582d83ead 2 weeks ago 188MBfedora latest d09302f77cfc 2 weeks ago 275MBubuntu latest 94e814e2efa8 2 weeks ago 88.9MB

Let us decode the output of the docker images command.

REPOSITORY: This represents the unique name of the Docker Image.

TAG: Each image is associated with a unique tag. A tag basically represents a version of the image.

A tag is usually represented either using a word or set of numbers or a combination of alphanumeric characters.

IMAGE ID: A unique string consisting of alpha-numeric characters, associated with each image.

CREATED: This shows the time elapsed since this image has been created.

SIZE: This shows the size of the image.

docker rmi

The next command on the list is the docker rmi command.

The docker rmi command allows us to remove an image(s) from the Docker Host.

The syntax for this command is as shown below:

docker rmi [options] IMAGE NAME/ID [IMAGE NAME/ID...]

Some of the examples of using this command are shown below:

docker rmi mysql

The above command removes the image named mysql from the Docker Host.

docker rmi httpd fedora

The above command removes the images named httpd and fedora from the Docker Host.

docker rmi 94e81

The above command removes the image starting with the image ID 94e81 from the Docker Host.

docker rmi ubuntu:trusty

The above command removes the image named ubuntu, with the tag trusty from the Docker Host.

These were some of the basic Docker commands you will see. There are many more Docker commands to explore.

Wrap-Up

Контейнеризація нещодавно отримала належну увагу, хоча існує вже давно. Деякі провідні технологічні компанії, такі як Google, Amazon Web Services (AWS), Intel, Tesla та Juniper Networks, мають власну версію контейнерних двигунів. Вони сильно покладаються на них для створення, запуску, управління та розповсюдження своїх програм.

Docker - надзвичайно потужний механізм контейнеризації, і він може запропонувати багато, що стосується створення, запуску, управління та ефективного розповсюдження ваших програм.

Ви щойно бачили Докера на дуже високому рівні. Про Docker можна дізнатись багато іншого, наприклад:

 • Команди Docker (Потужніші команди)
 • Зображення Docker (Створіть власні власні зображення)
 • Docker Networking (Налаштування та налаштування мережі)
 • Послуги Docker (групування контейнерів, що використовують одне і те ж зображення)
 • Docker Stack (Grouping services required by an application)
 • Docker Compose (Tool for managing and running multiple containers)
 • Docker Swarm (Grouping and managing one or more machines on which docker is running)
 • And much more…

If you have found Docker to be fascinating, and are interested in learning more about it, then I would recommend that you enroll in the courses which are listed below. I found them to be very informative and straight to the point.

If you are an absolute beginner, then I would suggest you enroll in this course, which has been designed for beginners.

If you have some good knowledge about Docker, and are pretty much confident with the basic stuff and want to expand your knowledge, then I would suggest you should enroll into this course, which is aimed more towards advanced topics related to Docker.

Docker - це майстерність, яка захищає майбутнє, і вона лише набирає обертів.

Вкладання свого часу та грошей у вивчення Docker не буде тим, за що ви покаялися б.

Сподіваюся, ви знайшли цю публікацію інформативною. сміливо діліться цим. Для мене це насправді багато значить.

Перш ніж попрощатися ...

Давайте залишатимемось на зв’язку, натисніть тут, щоб ввести свою адресу електронної пошти (Скористайтеся цим посиланням, якщо згаданий віджет не відображається на вашому екрані).

Щиро дякую, що витратили ваш дорогоцінний час на читання цього допису.

Застереження: Усі назви продуктів та компаній є товарними знаками ™ або зареєстрованими товарними знаками® відповідних власників. Їх використання не означає жодного схвалення ними. У цій публікації можуть бути партнерські посилання.