Вступ до реагування у 2019 році (для людей, які знають достатньо jQuery, щоб обійтись)

Ще в 2015 році «Вступ React.js від @ chibicode для людей, які знають достатньо jQuery, щоб обійти» був моїм першим контактом з React та навчальним посібником, який демістифікував все це для мене.

Він детально проведе вас через основи React і особливо добре підходить для тих, хто походить зі світу jQuery.

На жаль, намагаючись нещодавно поділитися цим, я зрозумів, що він використовує реабілітаційний createClassAPI React, і зображення та вбудовані зразки коду більше не завантажуються.

Тож з дозволу @ chibicode я переписав його статтю з урахуванням останніх версій React та JavaScript і розширив деякі пояснення.

Зверніть увагу, однак, що переважна більшість цього підручника - це його робота. Сподіваюся, це стане для вас таким же корисним, як і мені.

Без зайвих сумнівів, давайте навчимося реагувати!

Невелика застереження: Деякі зображення є з оригінальної статті @ chibicode, і код, який вони показують, дещо відрізняється від коду, який ми використовуємо тут. Зображення є лише для ілюстративних цілей. Завжди звертайтесь до письмових зразків коду.

Цільова аудиторія: Люди, які знають достатньо jQuery, щоб обійтись

Перш ніж почати, я хотів би пояснити, хто така цільова аудиторія.

Зед Шоу, автор серії "Вивчай коди важким шляхом", написав чудову публікацію в блозі "Ранні та початкові кодери". У своєму дописі Зед критикує викладачів програмування, які стверджують, що їх матеріали призначені для "початківців", але насправді незрозумілі для більшості "загальних" початківців.

Я не хочу робити подібну помилку тут. З людей, які ніколи не випробовували React, комусь сподобалися інтерфейсні фреймворки JS, такі як Backbone, Ember або Angular. Деякі досить добре знають JavaScript. Деякі знають достатньо jQuery, щоб обійтись. Підручник, ефективний для однієї групи, може бути не оптимальним для інших груп.

У цьому підручнику я націлююся на третю згадану мною групу: людей, які знають достатньо jQuery, щоб обійтись . Прикладами людей, які можуть підходити до цієї категорії, можуть бути:

 • Дизайнери, які можуть виконувати базове кодування в HTML / CSS / jQuery.
 • Розробники WordPress, які знають, як користуватися плагінами jQuery.
 • Початкові розробники, які виконали базові підручники з HTML / CSS / JS в Інтернеті.
 • Розробники бекендів, які покладаються на Bootstrap та базовий jQuery для своїх потреб інтерфейсу.
 • Той, хто робить більше копіювання, ніж архітектування, що стосується JavaScript.

Якщо вам подобається JavaScript або будь-який фронтенд-фреймворк, такий як Backbone / Ember / Angular, цей посібник НЕ для вас , і ви будете дуже розчаровані моїм стилем написання. Є маса чудових підручників, у яких ви можете навчитися, включаючи офіційний підручник React.

Крім того, якщо ви вже знаєте React , ви також будете дуже засмучені зі мною, оскільки я буду говорити переважно про стан, а не про незмінність або компоненти. Однак я виявив, що навчання першим - це найкращий спосіб для розробників jQuery зрозуміти, чому React перевершує.

У будь-якому разі, давайте почнемо!

Приблизний час: 1 ~ 2 години

Якщо ви працюєте дуже швидко (і скопіюйте-вставте приклад коду, а не друкуйте), цей підручник повинен зайняти трохи більше години. Якщо ви не поспішаєте, це займе трохи більше 2 годин.

Якщо ви застрягли

Якщо ви застрягли або маєте запитання, ви можете твітувати оригінального автора @chibicode або мене @julienbenc.

Огляд: Ми збираємося створити “вікно твіту”

Багато підручників React починаються з пояснення того, як працює React або чому React є чудовим. Цей підручник цього не робить.

Натомість ми отримаємо право на створення простого інтерфейсу, чергуючи реалізації jQuery та реалізації React, пояснюючи відмінності на цьому шляху. Я вірю, що ви будете думати більше таким чином, а не просто друкувати приклади.

Інтерфейс, який ми створимо, буде нагадувати поле Tweet, яке ви знайдете в Twitter. Це буде не зовсім як справжній вікно Tweet, але буде досить схожим. Сподіваємось, ви знайдете цей приклад практичним.

Крок 1: Вступ до CodePen (5–10 хвилин)

Ми будемо використовувати CodePen, онлайн-редактор коду, який підтримує як jQuery, так і код React. Можливо, ви були знайомі з подібними службами, такими як JSBin або JSFiddle - всі вони досить схожі, але я полегшив CodePen для полегшення вбудування.

Ось приклад ручки:

Клацніть на «Виконати ручку», щоб побачити, що відбувається, коли код запускається, а також сам код (натиснувши HTMLкнопку).

Далі натисніть «Редагувати на CodePen», щоб відкрити Перо у новому вікні. Тепер ви можете змінити HTML у верхньому лівому куті - тобто змінити текст кнопки. Ви побачите, як зміни відображаються в нижній половині вікна. Ось як працює CodePen.

Створіть обліковий запис CodePen

Якщо у вас вже немає облікового запису CodePen, перейдіть до //codepen.io/, щоб створити обліковий запис . Натисніть Зареєструватися, щоб створити свій рахунок.

Після створення облікового запису ви можете розгалужити загальнодоступні ручки до свого облікового запису. Більш-менш те саме, що розгалуження сховища GitHub у вашому обліковому записі.

Давайте спробуємо. Відкрийте наступну ручку на новій вкладці та натисніть “Fork” у верхньому правому меню.

Опинившись на ручці, ви можете імпортувати популярні бібліотеки з відкритим кодом. Ви робите це, відкриваючи Налаштування, а потім переходячи на вкладки CSS або JavaScript, де потім можна шукати бібліотеку, яку потрібно додати.

Спробуйте виконати наступне у роздільній ручці:

 • Додайте останню Bootstrap із вкладки CSS (назва буде “twitter-bootstrap”)
 • Додайте btn btn-primaryкласи до тегу

І результат стає трохи гарнішим:

Створіть поле твіту

Здається, вам зараз дуже зручно з CodePen. Добре, давайте побудуємо поле твіту. Все ще на тій же ручці, що і раніше, змініть HTML всередині таким чином:

Tweet

Ми використовуємо класи Bootstrap , як form-control, card, card-bodyі т.д. , але це тільки для зовнішнього вигляду і не має значення для керівництва. Ось результат:

Це все для першого кроку! Непогано, так?

Крок 2: Впровадження першої функції - Кнопку твіту спочатку слід відключити (5 хвилин)

Зараз час для деяких JS. Спочатку ми реалізуємо таку функцію:

Функція 1: кнопку “Tweet” спочатку слід відключити. Коли в текстовому полі є хоча б один символ, слід увімкнути кнопку “Tweet”.

Ось демонстраційна ручка. Як бачите, кнопка спочатку відключена. Якщо ви введете щось у текстове поле, кнопка стане ввімкненою.

Щоб це працювало, спочатку потрібно додати jQuery в Pen. Зробіть це на вкладці JavaScript у налаштуваннях пера. (Якщо у вас виникли проблеми з цим кроком, перегляньте офіційні інструкції CodePen.) Після цього перейдіть у невелике вікно JavaScript і додайте наступний код jQuery.

// Initially disable the button $("button").prop("disabled", true); // When the value of the text area changes... $("textarea").on("input", function() { // If there's at least one character... if ($(this).val().length > 0) { // Enable the button. $("button").prop("disabled", false); } else { // Else, disable the button. $("button").prop("disabled", true); } });

Пояснення

 • I used the tag names button and textarea as selectors — no need to add IDs or classes for this example.
 • To enable/disable the button, use $(...).prop("disabled", ...).
 • To listen for changes in textarea, use the input event which works on modern browsers.

Try it out by typing some text in the Tweet box and seeing the button’s enabled/disabled state change.

DO NOT PROCEED if this example was confusing to you — you might need to learn some more jQuery before moving onto React. There are lots of excellent learning resources like Codecademy, Treehouse, Code School, and others.

Now that this feature is complete, we’ll try to re-implement the same thing using React. This will take several steps.

Step 3: The Tweet Box Using React (5–10 minutes)

One of the first things you’ll notice in React is that you’ll be writing markup in JS, not in HTML.

Let me show you what I mean. Here’s the React code which displays the same Tweet box.

WARNING! You don’t need to follow along yet — just read the code.

Some observations:

 • Inside return (...) is HTML-like code, not JavaScript. In React, you’ll write in a special syntax called JSX which lets you put HTML-like code inside JavaScript.
 • I say HTML-“like” because it’s not identical to HTML. Notice that it uses className instead of class — but it’s pretty similar, so you’ll learn it quickly.
 • Your browser does not understand JSX so, before the code can be run, it is automatically converted into browser-compatible JavaScript by a JS compiler (called Babel).
 • The HTML code inside return (...) is pretty much identical to the HTML code from step 1.
 • Look at the remaining HTML code in our Pen and you’ll see that there’s no markup besides </div>. This is what I meant when I said that in React you’ll be writing markup in JavaScript (JSX) and not in HTML.

Frequently Asked Questions & Answers

Question: What do class TweetBox extends React.Component and ReactDOM.render do? Do I need to understand them now?

Answer: Don’t worry about it for now. Basically, the first declares a React component with a name (in this case, TweetBox). This then gets rendered in the DOM via ReactDOM.render(, document.getElementById("container")) — meaning this component is added inside the

ntainer"> tag. That’s all you need to know for now.

Question: Do I need to do anything special to write JSX on my local machine?

Answer: Yes, but that’s outside the scope of this tutorial — in short, you need to enable something called Babel compilation. All you need to do to write JSX on CodePen is to (1) add the React and ReactDOM libraries and (2) select “Babel” from the list of JavaScript Preprocessors in the JS settings window.

Question: Isn’t it bad practice to write markup (HTML) and behavior (JS) in the same place?

Answer: It might be bad practice for simple web pages but not necessarily so for large web applications. In large web applications, there will be hundreds of pieces of UI, each containing their own markup and behaviors. The code will be more manageable if the markup and behaviors are kept together for each piece of UI, as opposed to keeping “all markup” together and “all behaviors” together. And React is designed for developing large web applications. In fact, React is developed and used by Facebook, one of the largest web applications out there.

Next, I’ll show you how to write the above React code step-by-step.

Step 4: Writing Your First React Code (5–10 minutes)

Here’s a starter Pen. In it, I’ve imported Bootstrap (the CSS portion) and React. I also set the JavaScript Preprocessor to Babel so we can write classes and JSX.

Please try to follow along. To begin, fork this Pen so you can edit and save as you go.

Now you’re ready to write some React. Try to follow along and type the following JS code snippets into your Pen.

class TweetBox extends React.Component { render() { return null; } };

This is the template for creating a piece of UI using React (in this case, a Tweet box). It’s just as essential as $(selector).append('your HTML code or element') in jQuery.

To actually construct the UI, we must write the render() method. For now, let’s keep it simple with just a single div tag.

class TweetBox extends React.Component { render() { return ( Hello World! ); } };

Like in the example above, put a pair of parenthesis after return, and write the markup inside.

JSX Gotchas

There’s one thing you need to remember with JSX — in render(), you must return only one outermost tag (or anything that can be considered a valid DOM node such as a string or a string).

This will work because it’s a string:

return 'Hello World!';

But the following won’t work because there’s no quotes or outermost tag around the text:

return ( Hello World! );

This also doesn’t work because there are two outer-most (span) tags inside return (…):

return ( Hello  World );

For the above example, the workaround is to create an extra div tag to wrap the two span tags.

return ( Hello  World );

We used a div here but in the most recent versions of React, you can use the Fragment feature to render multiple outermost tags. Like this:

return (  Hello  World  );

Attaching the UI to the DOM

Now we need to “attach” this UI to the DOM in order to see Hello World. To do this, add ReactDOM.render() underneath the code we just wrote:

class TweetBox extends React.Component { ... }; ReactDOM.render( , document.getElementById("container") );

(Note: an ellipsis (…) in the code snippet indicates code that has been omitted for clarity. In other words, don’t touch this part of the code and leave it as is.)

ReactDOM.render takes two arguments. The first argument is the React component, which is />. The second argument is the DOM element where we want to render (in this case, document.getElementById('container')). Put together, the above code renders the TweetBox UI inside

ntainer">.

Now, you should see Hello World appear in your Pen. Congratulations, you wrote and rendered your first React component!

Write the Actual HTML for the Tweet Box

Now, instead of Hello World, we’ll implement the HTML for the Tweet Box. Swap the code inside render() with this:

return (

Tweet );

There are two things you need to watch out for:

 • Don’t use class. Instead, use className. It’s because JSX gets translated to JS and class is a reserved keyword in JS.
 • If you use <br> instead of

  , you’ll get an error. Make sure to close all tags. Same thing with images: ="…" alt="…" />

Everything else should be the same as the jQuery example from before.

If you typed this correctly, then you should see the Tweet box in your Pen. If nothing appears in the output, check your code very carefully to make sure there aren’t any typos.

That’s it for this step! Here’s the Pen up to this part:

Step 5: Re-implement the First Feature — Tweet Button Should Initially Be Disabled — in React (5–10 minutes)

We’re going to re-implement with React the first feature we implemented using jQuery:

Feature 1: The “Tweet” button should initially be disabled. When there’s at least one character in the text field, the “Tweet” button should be enabled.

Here’s the jQuery code we wrote:

Let’s see how we can do this in React.

Start with your Pen from the previous step. (Tip: Since you won’t be touching HTML in React, you can minimize the HTML tab on CodePen to get more screen space. Same thing with the CSS tab.)

First, let’s disable the button by adding disabled as an attribute.

render() { return ( ... Tweet ... ); }

In JSX, this is equivalent to writing disabled={true}.

The button should now be disabled. Note that in our jQuery implementation we wrote:

$("button").prop("disabled", true);

to initially disable the button, but we could have instead modified the button tag like above.

Now, we need to enable the button when there’s at least one character in the text field.

Handle Change Event

First, we need to listen for the user typing in the textarea. In our jQuery implementation, we wrote:

$("textarea").on("input", function() { ... }

In the React world, we write the event handler as a class method. Let’s call it handleChange:

class TweetBox extends React.Component { handleChange = () => { }; render() { ... } }

Original text


Note that we’re using an arrow function so that we can access the class’s context (this) without having to bind the function in the constructor. Explaining this in-depth is outside the scope of this tutorial but you will very likely learn about it in due time.

Next, we call this handler when text is entered. To do so, modify the textarea tag in render() like this:

 • We used the input event for jQuery but in React we use onChange — you’ll learn about how events differ in React’s JSX from the official React documentation so don’t worry too much for now.
 • More importantly, we used curly brackets to include JavaScript code inside the HTML syntax part of JSX. In this case, we passed the handler handleChange and we prefixed it with this because it’s a class method.
 • If you’re used to jQuery, this might seem like bad practice but don’t worry. Again, in large applications, the code will be more manageable if the markup and behaviors are kept together for each piece of UI.

To make sure that the handler is indeed being called, let’s add console.log inside handleChange:

handleChange = (e) => { console.log(e.target.value); };

The event object (nicknamed e) contains target which is the textarea. We get the value to output the current content of the textarea.

In your Pen, open the console tab (with the button in the bottom left of the screen) to check the output. Then type something in the Tweet box.

You can also try it out here (you’ll need to open the Pen in a new tab to see the console button):

That’s it for this step! We’ll finish this feature in the next step.

NOTE: Close the console tab in CodePen when you’re done. We no longer need it.

Step 6: Implementing State (10–15 minutes)

I’ll now explain one of the biggest differences between jQuery-style code and React-style code.

In jQuery, when some event happens, you usually modify the DOM directly (like we did earlier with $("button").prop("disabled", true)):

In React, you never modify the DOM directly. Instead, in an event handler, you modify something called the “component state”. And this is done by calling this.setState.

Then, every time the state is updated, render() is called again. And inside render() you can access the state to tell React how you want the DOM to be modified.

This is how you update the UI in response to an event. Yes it’s confusing at first so let me explain using code.

Writing the Event Handler

Start with your Pen from the previous step. First, we need to initialize the state object. We can do that inside the class constructor.

What goes in the object? Let’s create a single key called text and have it store whatever is inside the Tweet box.

class TweetBox extends React.Component { constructor(props) { super(props); this.state = { text: '', }; } handleChange = (e) => {...}; render() {...} };
Don’t worry about why we’re calling super(props) at the top of our constructor. It’s an important step but not necessary to understand React for now.

Next, we’ll modify the event handler to set the state’s text field to whatever is currently in the textarea. To do this, we use a special method called setState and pass the updated key-value pair.

handleChange = (e) => { this.setState({ text: e.target.value }); };

Now, let’s check that the state is correctly being set by writing some debug-only code in render().

To do this, simply add this.state.text near the end of render() and use curly brackets to use JS code inside the HTML syntax part of JSX.

render() { return ( ... {this.state.text} ); }

Now, try entering some text in the Tweet box. The same text should appear below the button.

You can try it out on the Pen below as well:

Now the previous diagram might make more sense to you:

Remove the Debugging Code

Once you confirm that the state is correctly being set, remove the debugging code we just added:

{this.state.text}

Enabling/Disabling the Button

Now that we can listen for text changes, the next step is to enable/disable the button depending on whether the text is empty or not.

Using the state, we can use this logic:

 • If this.state.text.length === 0, the button should be disabled.

To do this in React, add the disabled attribute and set its value as the output of this.state.text.length === 0. Since this is JS code, you need to wrap it with {}.

Tweet

If you write disabled="true" or disabled="false" in raw HTML it won’t work — in raw HTML, you need to add/remove the disabled attribute to enable the button. But React is not raw HTML — it does the following behind the scenes:

 • If you write disabled={true} in JSX, it gets converted to just
 • If you write disabled={false} in JSX, the disabled attribute is removed from the button tag in HTML.

This works with other Boolean attributes like checked. (You can read more about this aspect of JSX here.)

The resulting Pen is below:

Reflections

Again, keep this difference between jQuery and React in mind before moving on to the next step:

 • In jQuery, you write event handlers which modify the DOM.
 • In React, you write event handlers which modify the state. And you write render() to reflect the current state.

Step 7: Remaining Character Count in jQuery (5 minutes)

The next feature we’ll implement is the remaining character count.

Here’s the spec:

 • The character count will display 280 — the length of the text.

We’ll first implement this in jQuery, then in React.

We’ll start with our previous jQuery implementation and put our React code on hold for now. Going forward, I will give you new code to start with at the beginning of each chapter, as we alternate between jQuery and React. That means after you’re done with each step, you can play with the code before moving to the next step.

✔ Fork the Pen below to get started.

First, add the character count in HTML. Let’s set it inside a span:

280 Tweet

And inside the input handler in JS, add this code to update the character count:

$("textarea").on("input", function() { $("span").text(280 - $(this).val().length); ... });

That’s it! Try typing in the Tweet box and you’ll see the character count gets updated as you type. Here’s the Pen:

Step 8: Remaining Character Count in React (5 minutes)

How about in React? You should try doing this on your own. Start with our previous React implementation.

✔ Fork the Pen below to get started.

(Tip: Since you won’t be touching HTML in React, you can minimize the HTML tab on CodePen to get more screen space.)

Hints:

 • No need to change the constructor() or handleChange() methods.
 • Use this.state.text.length in render().

Answer:

Add this code after r/> in your render():

{280 - this.state.text.length}

Here’s the Pen:

Too easy? Not sure why building UIs with React is so much better than jQuery? Well, the next step has more complexity and this is where React really starts to shine.

Step 9: The “Add Photo” Button (5 minutes)

For our next feature, we’ll add an “Add Photo” button to the Tweet Box. This is where things start to get tricky.

However, we won’t actually write the code to upload images. Instead, here’s what we’re going to do:

When you upload a photo on Twitter, it counts against the character limit. On my attempt, it decreased the number of remaining characters from 280 to 257.

Yes, I know that Twitter no longer counts photos against the character limit but we’ll disregard that for this tutorial.

Here’s the spec:

 • Create an “Add Photo” button.
 • Clicking this button toggles an ON/OFF state.
 • If the button is ON, it will say ✓ Photo Added and the number of available characters decreases by 23.
 • Also, if the button is ON, even if there’s no text entered, the “Tweet” button remains enabled.

Here’s the demo CodePen. Try clicking the “Add Photo” button and see what happens to the character count and the Tweet button.

Let’s implement this with jQuery first.

Step 10: The “Add Photo” Button in jQuery (15–20 minutes)

Start with the latest version of our jQuery implementation.

✔ Fork the Pen below to get started.

Earlier, we were attaching a handler to $("button") but this won’t work anymore if we have two buttons. So let’s modify the HTML like this:

... Tweet Add Photo ...

Here are the changes:

 • Added the second button which says “Add Photo”.
 • Added classes js-tweet-button and js-add-photo-button to each button. The class names are prefixed with js- to remember that they’re used only in JS and not in CSS.
 • Added the initial disabled attribute to the Tweet button so we don’t have to do it in JS.

Next, rewrite the entire JS file like this:

$("textarea").on("input", function() { $("span").text(280 - $(this).val().length); if ($(this).val().length > 0) { $(".js-tweet-button").prop("disabled", false); } else { $(".js-tweet-button").prop("disabled", true); } });

Here are the changes:

 • (Important) Removed $("button").prop("disabled", true); from the first line because we added the disabled attribute directly to the Tweet button.
 • Replaced $("button") with $(".js-tweet-button") so it can be distinguished from .js-add-photo-button.

Adding the Button

Next, we’ll implement one of the features:

 • Clicking the “Add Photo” button toggles the ON/OFF state. If it’s ON, the button will say ✓ Photo Added.

To do this, let’s add this piece of code:

$("textarea").on("input", function() { ... }); $(".js-add-photo-button").on("click", function() { if ($(this).hasClass("is-on")) { $(this) .removeClass("is-on") .text("Add Photo"); } else { $(this) .addClass("is-on") .text("✓ Photo Added"); } });

We use the class is-on to keep track of the state. Check to see that this works by clicking the “Add Photo” button multiple times and seeing the text alternate.

Decrement Character Count

Next, we’ll implement this feature:

 • If the “Add Photo” button is ON, the number of available characters decreases by 23.

To do this, modify the click handler we just added like this.

if ($(this).hasClass("is-on")) { $(this) .removeClass("is-on") .text("Add Photo"); $("span").text(280 - $("textarea").val().length); } else { $(this) .addClass("is-on") .text("✓ Photo Added"); $("span").text(280 - 23 - $("textarea").val().length); }

We change the span’s content on every click. If the button is ON, we need to subtract the text length from 257 (i.e. 280 — 23). We use 280 — 23 for clarity right now but, if we were building a production app, we should use constants instead.

Check to see that this works by clicking the “Add Photo” button.

Fixing the Input Handler

This isn’t complete however — if you have the “Add Photo” button ON and start typing in the textarea, the remaining character count goes out of sync.

This happens because the handler for the textarea doesn’t take into account the status of the “Add Photo” button.

To fix this, we need to update the handler for textarea like this:

$("textarea").on("input", function() { if ($(".js-add-photo-button").hasClass("is-on")) { $("span").text(280 - 23 - $(this).val().length); } else { $("span").text(280 - $(this).val().length); } if (...) { ... } });

Make sure that this works by turning on the “Add Photo” button and then typing some text.

I know this is taking some time…

But stick with it! The jQuery code here is supposed to be confusing so don’t worry!

Implement the Last Feature

The last feature we need to implement is this:

 • If the “Add Photo” button is ON, even if there’s no text entered, the “Tweet” button remains enabled.

To do this, we need to modify the click handler of the “Add Photo” button:

$(".js-add-photo-button").on("click", function() { if ($(this).hasClass("is-on")) { ... if ($("textarea").val().length === 0) { $(".js-tweet-button").prop("disabled", true); } } else { ... $(".js-tweet-button").prop("disabled", false); } });

Here’s the explanation:

 • If the “Add Photo” button is going from ON to OFF (if clause), we need to check if there’s no text entered and, if so, disable the “Tweet” button.
 • If the “Add Photo” button is going from OFF to ON (else clause), we always enable the “Tweet” button.

But again, this is broken

We’re not done yet. There’s a bug in the code right now. Try it out yourself by following these steps:

 • Turn on the “Add Photo” button.
 • Type some text.
 • Delete all of the text.
 • The “Tweet” button should still be enabled because the “Add Photo” button is ON, but this isn’t the case.

This means that our input handler for textarea is missing some logic. To fix this, we need to add another condition to the if statement in the input handler.

$("textarea").on("input", function() { ... if ($(this).val().length > 0 || $(".js-add-photo-button").hasClass("is-on")) { ... } else { ... } });

This is the explanation for this additional condition:

 • When the text changes, if the text isn’t empty OR if the “Add Photo” button is ON, do not disable the “Tweet” button.

Try the above steps again and this time it will work as expected.

Step 11: Reflection on the jQuery Code — Why So Confusing? (5 minutes)

Here’s the final HTML and JS code from the previous step:

Take a look at the jQuery code once again. It’s very confusing. If you’re keeping the code as-is, you’ll probably need comments everywhere to remember how it works. There are also clear signs of code duplication but you’d have to think quite a bit before refactoring.

The question is: why did it get so ugly so fast?

The answer has to do with the “jQuery style” of code we talked about previously. Recall this diagram:

Things are simple when there is only 1 event handler and 1 DOM element. However, as we just saw, if several event handlers are modifying several parts of the DOM, the code gets ugly and complicated.

This is an example of what people mean when they say “spaghetti code”.

Imagine adding more features that could influence both the character limit and the “Tweet” button state. The code would become even harder to manage.

You can, in theory, mitigate this by refactoring into reusable functions. But you’d still have to think hard about it every time you add something new.

Note: Someone shared a refactored version of the jQuery code (for the original tutorial). Very clean. You’ll notice that the update() function takes care of most of the updates to the DOM based on its current “state”. The event listeners then run this function on every call.In that way it’s similar to React’s render. However, there are still many downsides to this solution. For one, the absence of a real state object makes the logic more opaque. It also doesn’t allow you to break down your UI into multiple components and is likely to have performance issues as you continue adding to it.

Now, let’s see what it’s like to do the same thing with React.

Spoiler alert: It’s going to be much simpler.

Step 12: The “Add Photo” Button in React (10–20 minutes)

Let’s start with our previous React implementation.

✔ Fork the Pen below to get started.

Adding the Button

First, let’s add the “Add Photo” button. Modify the JSX:

Tweet Add Photo 

Now, let’s add a click handler to this button so that the text changes from Add Photo to ✓ Photo Added. Recall the React way of writing code:

We will:

 1. Create a state variable that keeps track of whether the “Add Photo” button is ON or OFF.
 2. Use the state in render() to decide whether to show Add Photo or ✓ Photo Added.
 3. Update the state in the click handler.

For (1), we’ll modify the initial state in the constructorby adding a key-value pair to keep track of whether the photo is added or not:

constructor(props) { super(props); this.state = { text: '', photoAdded: false, }; }

For (2), we’ll modify the JSX markup for the “Add Photo” button. We’ll have the button say “Photo Added” if this.state.photoAdded is true. We can just use a ternary operator here:

 {this.state.photoAdded ? "✓ Photo Added" : "Add Photo" } 

Finally, for (3), we’ll attach an event handler on JSX like we did for the textarea:

 {this.state.photoAdded ? "✓ Photo Added" : "Add Photo" } 

Notice that we’re using onClick instead of onChange. This is because we’re dealing with a button and not a textarea or an input.

We’ll also add a handler method which toggles the value of this.state.photoAddded:

togglePhoto = () => { this.setState((prevState) => ({ photoAdded: !prevState.photoAdded })); }

This time you’ll see that we’re passing a function to this.setState. This is necessary if you want to update your component state but need to use a value from the previous state. Why we do that is outside the scope of this tutorial but you can read about it in this section of the official React documentation.

Now, clicking on Add Photo should toggle the button text. Try it out yourself.

Decrement Character Count

We’ll now implement the next feature:

 • If the “Add Photo” button is ON, the number of available characters decreases by 23.

Currently, the number of available characters is displayed as follows in render():

{280 - this.state.text.length} 

This value will now also depend on this.state.photoAdded so we need an if and else here.

However, in JSX, you can’t write if or else inside { ... }. You could use a ternary expression (a ? b : c) like we did earlier but it would be pretty long and hard-to-read in this case.

Often the simplest solution in this situation is to refactor a conditional into a method. Let’s try it.

First, modify the above code to use a class method, like this:

{this.getRemainingChars()} 

And define the method like this:

getRemainingChars = () => { let chars = 280 - this.state.text.length; if (this.state.photoAdded) chars = chars - 23; return chars; }

Now, the remaining character count should update as expected when the “Add Photo” button is toggled.

Question: In render(), why does {this.getRemainingChars()}have () but {this.handleChange} and {this.togglePhoto} don’t?

Good question. Let’s take a look at render() again:

render() { return ( ... ... {this.getRemainingChars()} ... ... ... ); } 

Answer:

 • We’ve written the getRemainingChars() method to return a number. We need to get this number and put it inside &lt;/span>, so we needto call the getRemainingChars() method by using (). That’s why we have () in getRemainingChars().
 • On the other hand, handleChange and togglePhoto are event handlers. We want these methods to be called only when the user interacts with the UI (typing in the textarea or clicking a button). To do so, we need to write them without () in render() and assign them to attributes like onChange and onClick. React will take care of attaching the methods to the relevant event listeners for us.

The “Tweet” Button’s Status

We have one more feature to implement:

 • If the “Add Photo” button is ON, even if there’s no text entered, the “Tweet” button remains enabled.

This is actually really easy thanks to React. Previously, the Tweet button’s disabled option was set as:

... 

In other words, previously the “Tweet” button was disabled if the text’s length was 0. Now, the “Tweet” button is disabled if:

 • The text’s length is 0
 • AND
 • The “Add Photo” button is OFF.

So the logic looks like this:

...

One way you can clarify the above code is by utilizing getRemainingChars(). If there are 280 characters remaining, that means that the textarea is empty and the “Add Photo” button is OFF so the “Tweet” button should be disabled.

...

This works but could break if, for example, you later refactor getRemainingChars so that it returns a string instead of a number. Instead, we can keep the previous logic and just move it to the top of the render():

render() { const isTweetButtonDisabled = this.state.text.length === 0 && !this.state.photoAdded; return ( ... Tweet ... ); }

That’s it! Try toggling the “Add Photo” button and check that the “Tweet Button” is enabled/disabled correctly.

We’re Done!

Here’s the resulting Pen:

Step 13: Reflection on the React Code — Why So Simple? (5 minutes)

The changes to accommodate the “Add Photo” button were minimal when using React. No refactor needed. Why is this the case?

Again, it has to do with React’s style of writing UI code. In React, event handlers modify the state, and whenever the state is modified, React automatically calls render() again to update the UI.

In this particular example, the diagram now looks like this:

The state becomes an intermediary thing which sits in between the event handlers and render():

 • Event handlers don’t need to worry about which part of the DOM changes. They just need to set the state.
 • Similarly, when you write render(), all you need to worry about is what the current state is.

Compare with jQuery

You can imagine what would happen as the UI gets more features. Without the intermediary state, we’d have a tough time managing complexity. This is why you’d want to use React over jQuery for complex UIs.

Again, it’s possible to write clean jQuery code that doesn’t look like spaghetti code. But you have to come up with the code structure yourself and think about how to refactor every time you add a new feature. React provides you this structure and reduces your cognitive load.

Note that the idea of separating the state from the rendering wasn’t invented with React. We’re just looking at it from the perspective of React.

Step 14: The Final Feature — Highlighting Overflown Characters (5 minutes)

The last feature we’re going to implement is highlighting characters that are over the limit.

Unfortunately, we’re not going to highlight the actual text inside the Tweet box because that would require us to change ea&gt; to

e="true"> and contenteditable is a bit too complicated for illustrative purposes.

Instead, we’ll be displaying a Bootstrap alert box on top and indicate which characters need to be deleted, like this:

To try it out, copy the following quote from the official React documentation:

React embraces the fact that rendering logic is inherently coupled with other UI logic: how events are handled, how the state changes over time, and how the data is prepared for display.Instead of artificially separating technologies by putting markup and logic in separate files, React separates concerns with loosely coupled units called “components” that contain both.
 • It should show an alert box with the overflow characters highlighted in red.
 • It should also show 10 characters before the cutoff point, without any highlighting.

If we were to implement this in jQuery, our code would become a lot messier. Notice in the diagram that we’ll be adding two more arrows for one new feature.

So we’re not going to implement this in jQuery. We’ll just do it with React and call it a day. It’ll be pretty simple to do with React — just one extra arrow in the diagram:

Step 15: Highlighting Overflow Characters with React (10–15 minutes)

Let’s start with our previous React implementation.

✔ Fork the Pen below to get started.

We’ll do this step by step. First, we’ll display a simple alert with static text when you write past the limit.

Since this will require a conditional, let’s write it in a separate method. Add {this.renderOverflowAlert()} above the textarea:

{this.renderOverflowAlert()} 

Now, this method should return:

 • A div tag for the alert box if there are no more characters left.
 • Nothing (i.e. empty string or NULL) otherwise.

It turns out that in React, you can return JSX markup from a method and use this in any other method, everything will just work. In other words, you can do something like:

someMethod = () => { return ( Hello World ); } anotherMethod = () => { return ( 

{this.someMethod()}

); }

In renderOverflowAlert, we can return ( ... )  in one case and nothing in the other. So our renderOverflowAlert method will look like this:

renderOverflowAlert = () => { if (this.getRemainingChars() < 0) { return ( Oops! Too Long: ); } return ''; };

Notice that we’re checking this.getRemainingChars() to see if we need to show the alert or not.

Try this out by typing 280+ characters (or 257+ characters with the “Add Photo” button ON). The alert should appear just as the character limit reaches -1.

Displaying Overflown Characters

Here’s a breakdown of the logic we want for the alert message:

 • Between “Oops! Too Long:” and the actual text, there’s an empty single space followed by three dots. I used here because when writing markup in JSX, white spaces between tags get removed. (You can add them manually using {' '}.)
 • Then there are the 271st~280th (total of 10) characters of this.state.text.
 • Then there are the remaining characters highlighted in red.

Let’s write this in JSX. Inside the if clause of overflowAlert, we’ll create two variables: beforeOverflowText and overflowText. We’ll use the substring method on this.state.text.

renderOverflowAlert = () => { if (this.getRemainingChars() < 0) { const beforeOverflowText = this.state.text.substring(280 - 10, 280); const overflowText = this.state.text.substring(280); return ( Oops! Too Long:  … {beforeOverflowText} {overflowText} ); } return ''; };
 • If you do .substring(a, b), it will return the (a + 1)-nth until the b-th characters from the string.
 • If you do .substring(a), it will return the (a + 1)-nth until the last characters from the string.
 • We use Bootstrap’s bg-danger class to highlight the text in red and text-light to make the text readable against the now-dark background.

Copy paste the following text again and check that the part of the text after the first 280 characters is highlighted. We’re almost done!

React embraces the fact that rendering logic is inherently coupled with other UI logic: how events are handled, how the state changes over time, and how the data is prepared for display.Instead of artificially separating technologies by putting markup and logic in separate files, React separates concerns with loosely coupled units called “components” that contain both.

What if the “Add Photo” button is ON?

If the “Add Photo” button is ON then the character limit decreases by 23. So our beforeOverflowText and overflowText need to take that into account:

renderOverflowAlert = () => { if (this.getRemainingChars() < 0) { const imageLength = this.state.photoAdded ? 23 : 0; const beforeOverflowText = this.state.text.substring( 280 - imageLength - 10, 280 - imageLength, ); const overflowText = this.state.text.substring(280 - imageLength); return ( Oops! Too Long:  … {beforeOverflowText} {overflowText} ); } return ''; };

Now, try toggling the “Add Photo” button while entering any text that’s longer than the limit. It should work as expected. Here’s the Pen:

That’s it! Again, you can see that the code changes were simple:

Step 16: What’s Next? (5 minutes)

This concludes the tutorial. Hopefully you:

 • understood the advantages of React’s component structure vs manually modifying the DOM with jQuery, and
 • learned how to write simple React components using JavaScript and JSX.

What’s next?

There are many ways to go from here.

One possibility would be to take a look at this short article called How to Learn React — A roadmap from beginner to advanced. It can help you decide how to best continue learning React.

I also highly recommend reading the following portions the official React documentation:

 • Getting started which includes the React team’s recommended learning resources, and
 • Thinking in React which will help you understand how to think about building components and applications with React.

Before you leave though, I have an optional challenge for you!

If you feel comfortable enough with React already and want to write your own code, try to move remainingChars to the component’s state. Make sure it gets updated where necessary and use it in all the relevant places.

Feel free to post the result as a Pen in the comments and I’ll be very happy to check it out!

Thanks

Thanks a lot for reading this far! And above all thanks to @chibicode for the huge amount of work he put into the first version of this tutorial! I hope this updated version does it justice.

I’m Julien. I work as a frontend engineer at Healthy.io and I help maintain react-boilerplate on GitHub. If you catch a mistake, want any clarifications or think I skipped something important, please let me know and I’ll make sure to fix it.